
Hlboko v útrobách Mliečnej dráhy sa nachádza objekt, aký astronómovia doteraz nikdy nevideli. Ukrytý za závojom plynu a prachu v hustej časti galaktickej roviny pravidelne vyšle signál – silný záblesk rádiových a röntgenových vĺn – a potom opäť stíchne. O 44 minút sa to zopakuje. A potom zasa.
Tento neobyčajný vesmírny maják, označený ako ASKAP J1832–0911, objavili vedci pomocou röntgenového teleskopu Chandra a ďalších rádioteleskopov. Čo ho robí výnimočným, je nielen pravidelnosť signálu, ale aj fakt, že ide o prvý známy objekt tohto druhu, ktorý vyžaruje súčasne rádiové aj röntgenové žiarenie.
Hviezda, ktorá nepasuje do žiadnej známej kategórie
Vedci sa domnievajú, že ide o kompaktný objekt so silným magnetickým poľom – možno pulzar, možno biely trpaslík, alebo dokonca magnetar. Ale žiadna z týchto teórií úplne nesedí. Napríklad pulzary bývajú omnoho pravidelnejšie, bieli trpaslíci zasa slabšie a stabilnejšie. A hoci magnetary vedia narobiť poriadny kozmický „hluk“, tento objekt má premenlivú intenzitu a správa sa inak ako mladé známe magnetary.
Rovnice prestávajú fungovať
Vedúci výskumu, astronóm Ziteng Wang z Curtinovej univerzity v Austrálii, pripúšťa, že ASKAP J1832–0911 spochybňuje naše doterajšie chápanie vývoja magnetických polí vo vesmíre. Ak ide o starý magnetar, musí byť omnoho silnejší, ako by kto čakal. Ak je to biely trpaslík, prečo žiari tak jasne? A ak je to niečo iné – čo vlastne?
Tajomstvo, ktoré ešte len čaká na rozlúštenie
Zatiaľ tento vesmírny záhadník len „žmurká“ na našu planétu v pravidelných intervaloch, ako keby niečo naznačoval. Vedci budú jeho správanie ďalej sledovať, v nádeji, že ASKAP J1832–0911 odhalí viac o sebe aj o tajomstvách hlbokého vesmíru.