Umelecká predstava systému TOI-6894.Mark A. Garlick/ University Of Warwick)/
StoryEditor

Záhadný kolos vo vesmíre: Ako mohla drobná hviezda porodiť planétu, ktorá ani nemala vzniknúť?

Sarah Dobiašová08.06.2025., 11:00h

Planéta veľká ako Saturn obieha okolo hviezdy menšej než štvrtina Slnka. Takýto objav podľa doterajších predstáv nemal byť možný a vedci teraz stoja pred kozmickou záhadou.

Lajkuj Brainee.sk na

Vzdialený hviezdny systém TOI-6894 prekvapil astronómov po celom svete. Okolo maličkej červenej hviezdy, ktorá má len asi 21 % hmotnosti nášho Slnka, objavili vedci obrovskú exoplanétu – plynného obra podobného Saturnu. Planéta TOI-6894b má asi 86 % polomeru Jupitera a je najväčším známym svetom, ktorý obieha takúto drobnú hviezdu.

„Takéto niečo sme jednoducho nečakali,“ hovorí Edward Bryant z britskej University of Warwick, vedúci výskumného tímu. „Zdalo sa, že malé hviezdy nemajú dostatok materiálu na vytvorenie obrovských planét. Tento objav môže úplne prepísať to, čo si myslíme o formovaní planetárnych systémov.“

image

Krivky hlbokého tranzitu TOI-6894b.

Bryant A Kol., Nat. Astron., 2025/

Planéty vznikajú z disku prachu a plynu, ktorý ostane po zrode hviezdy. Čím menšia je hviezda, tým menej materiálu by mala mať na vytvorenie planét a už vôbec nie obrovských plynných telies. Napriek tomu sa TOI-6894b zjavne zrodila a nielen to – spôsobuje pri prechode popred svoju hviezdu taký výrazný pokles svetla, že je ideálnym kandidátom na podrobné štúdium atmosféry.

image

Objav, ktorý priblížil vznik života: Teleskop prvýkrát našiel vodný ľad okolo mladej hviezdy

Astronómovia použili na objav najskôr údaje zo satelitu TESS, a potom aj pozorovania z jedného z najväčších ďalekohľadov sveta – VLT v Čile. Jas hviezdy pri tranzite planéty klesá až o 17 %, čo je na exoplanétu mimoriadne veľa. Tím tiež zistil, že TOI-6894b má nízku hmotnosť - len asi 17 % hmotnosti Jupitera, čo naznačuje, že ide o veľmi „nafúknutú“ planétu s ľahkou atmosférou.

Práve atmosféra bude ďalším cieľom výskumu. Bryantov tím už požiadal o čas na vesmírnom teleskope Jamesa Webba, ktorý by mohol odhaliť, aké plyny planétu obklopujú. Vedci očakávajú, že by tam mohli nájsť najmä metán.

Zatiaľ však ostáva hlavná otázka nezodpovedaná: ako sa mohla takáto planéta vôbec zrodiť? Dva hlavné scenáre vzniku plynných obrov, buď pomalým hromadením materiálu, alebo rýchlym kolapsom časti disku sa v tomto prípade nezdajú dostatočné.

„Je to fascinujúca výzva pre naše modely,“ komentuje objav astrofyzik Vincent Van Eylen z University College London. „A presne preto hľadáme takéto neobvyklé planéty – aby sme lepšie pochopili, ako vznikol aj náš vlastný svet.“

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/vesmir, menuAlias = vesmir, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
08. jún 2025 11:02