Disk z trosiek okolo hviezdy HD 181327 (umelecký koncept).Nasa, Esa, Csa, Stsci, Ralf Crawford (stsci)/
StoryEditor

Objav, ktorý priblížil vznik života: Teleskop prvýkrát našiel vodný ľad okolo mladej hviezdy

Sarah Dobiašová05.06.2025., 11:00h

Voda, základ života, bola vôbec po prvý raz jednoznačne detegovaná okolo mladej hviezdy podobnej nášmu Slnku. Objav potvrdzuje teórie o tom, ako sa voda mohla dostať aj na Zem.

Lajkuj Brainee.sk na

Je to ako pohľad do minulosti našej vlastnej slnečnej sústavy. Astronómom sa pomocou vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) podarilo vôbec prvýkrát zachytiť vodný ľad v okolí mladej hviezdy, ktorá má vlastnosti podobné Slnku. Hviezda HD 181327, vzdialená 155 svetelných rokov, je iba 23 miliónov rokov stará – a tak poskytuje vzácny pohľad na to, ako sa rodia planetárne systémy.

Špinavé snehové gule a príbehy z ďalekého vesmíru

Podľa výskumu vedcov z Univerzity Johnsa Hopkinsa sa ľad nachádza v takzvano disku z trosiek – prstenci materiálu, ktorý obklopuje mladú hviezdu. Až 20 % hmotnosti vonkajšieho prstenca tvorí vodný ľad, zmiešaný s prachom. Vedci ho nazývajú „špinavé snehové gule“, rovnaké, aké sa nachádzajú v našom Kuiperovom páse za Neptúnom.

Blízko hviezdy sa voda takmer nenachádza, buď sa odparila vplyvom silného žiarenia, alebo sa nachádza „zamknutá“ v horninách a planetárnych zárodkoch. Tento vzor rozloženia vody mimoriadne pripomína rozvrstvenie v našej vlastnej slnečnej sústave.

image

Nie len Liptovská Mara. Jedno z najväčších jazier v strednej Európe schne, hladina vody je extrémne nízka

Ľad ako stavebný materiál pre planéty

Podľa tímu vedcov zo Space Telescope Science Institute ide o kľúčový dôkaz, že ľad hrá zásadnú úlohu pri formovaní planét a pri prenose vody na ich povrch. Práve podobné ľadové telesá mohli pred miliardami rokov doručiť vodu aj na Zem.

„Webb nám umožnil urobiť pozorovania, ktoré boli ešte pred niekoľkými rokmi úplne nemožné. V týchto údajoch vidíme paralely so známymi objektmi Kuiperovho pásu, ktoré obiehajú naše Slnko,“ uviedla astronómka Christine Chenová, spoluautorka štúdie.

image

Disk z trosiek okolo hviezdy HD 181327.

Nasa, Esa, G. Schneider (univerzita V Arizone) A Tím Hst/go 12228/

Mladý systém plný kolízií

HD 181327 je veľmi aktívna hviezdna sústava. Jej disk je plný kolízií – ľadové telesá sa neustále zrážajú a uvoľňujú drobné častice, ktoré teleskop dokáže zachytiť. Vďaka tejto „kozmickej premávke“ majú vedci možnosť sledovať tvorbu planét v priamom prenose.

Ďalšie pozorovania na obzore

Vedci plánujú pokračovať v sledovaní ďalších podobných systémov. Pomocou JWST a nových vesmírnych teleskopov, ktoré sa čoskoro dostanú na obežnú dráhu, budú hľadať ďalšie stopy vodného ľadu v mladých hviezdnych sústavách.

Tento objav nielenže podporuje doterajšie hypotézy o vývoji slnečných sústav, ale aj približuje odpoveď na jednu z najväčších otázok o tom, ako vznikol život na Zemi.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/vesmir, menuAlias = vesmir, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
15. jún 2025 03:13