Japonská firma úspešne otestovala raketový motor na biometán z kravského hnojaBrainee x Canva
StoryEditor

Vďaka kravskému hnoju až ku hviezdam? Japonská firma úspešne otestovala raketový motor na biometán

TASR09.12.2023., 09:00h

Japonská spoločnosť Interstellar Technologies vo štvrtok úspešne otestovala prototyp raketového motora na biometán.

Lajkuj Brainee.sk na

Počas testu v pobrežnom meste Taiki na juhu ostrova Hokkaidó z motora šľahal miestami až 15-metrový oranžovo-modrý plameň. Použitý tekutý biometán vznikol z kravského hnoja, ktorý poskytli dve miestne farmy.

Dobrá cena aj výkon

„Nerobíme to len preto, lebo to prospieva životnému prostrediu, ale aj preto, lebo (biometán) dokážeme vyrábať lokálne a za dobrú cenu. Je to veľmi výkonné a čisté palivo,” vyhlásil Takahiro Inagawa, výkonný riaditeľ spoločnosti Interstellar Technologies. Do testu sa zapojil aj výrobca priemyselných plynov, spoločnosť Air Water.

image

Vianoce s ohľadom na planétu: Je viac ekologický živý alebo umelý stromček? Poznáme definitívnu odpoveď

Interstellar Technologies plánuje pomocou biometánu do vesmíru dopravovať satelity. Pomocou bežne dostupného zariadenia sa kravský hnoj premení na bioplyn, z ktorého sa potom rafinuje raketové palivo. Bioplyn z kravského hnoja už poháňa autobusy MHD v meste Indaur v štáte Madhjapradéš v centrálnej Indii.

Môže pomôcť planéte

Metán nie je iba palivo, ale aj skleníkový plyn až 21-násobne silnejší ako oxid uhličitý. Jeho extrakcia z kravského hnoja preto pomáha znižovať výraznú environmentálnu záťaž, akou je chov dobytka. Organizácia Greenpeace uvádza, že v poľnohospodárstve celosvetovo vzniká až 14 percent skleníkových plynov. Spaľovaním metánu sa síce tiež uvoľňujú skleníkové plyny, no tie by do ovzdušia unikli aj v prípade, že by kravský hnoj zostal nespracovaný.

image

Kravy

TASR/Henrich Mišovič

Kravský hnoj môže byť pre Japonsko významný energetický zdroj. Takmer 100 percent tamojšej spotreby ropy a 98 percent spotreby zemného plynu pochádza z dovozu. Produkcia biopaliva z miestnych zdrojov by pomohlo znížiť energetickú závislosť Japonska na importe týchto surovín.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/vesmir, menuAlias = vesmir, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
30. apríl 2024 06:37