Ilustračný obrázokReuters/NASA/JPL-Caltech
StoryEditor

Astronómovia objavili obrovskú planétu obiehajúcu okolo maličkej hviezdy. Potvrdzuje to, že o vesmíre takmer nič nevieme

ČTK05.12.2023., 10:00h

Astronómovia objavili prerastenú planétu, ktorá by podľa doterajších poznatkov mala byť príliš veľká pre svoju domovskú hviezdu. Napriek tomu okolo nej obieha. Exoplanéta je 13-krát väčšia ako Zem, čo je podľa vedcov samo o sebe pozoruhodné; naozaj zaujímavá je aj jej kombinácia s veľmi chladným červeným trpaslíkom, deväťkrát menším ako naše Slnko, napísal The Guardian.

Lajkuj Brainee.sk na

Vedci sa doteraz domnievali, že červení trpaslíci, najbežnejší typ hviezdy v našej domovskej galaxii - Mliečnej dráhe - sú príliš malí na to, aby okolo nich obiehali planéty.

Nedáva to zmysel

„Tento objav naozaj potvrdzuje, ako málo toho o vesmíre vieme,” uviedol Suvrath Mahadevan z americkej Pensylvánskej štátnej univerzity, spoluautor štúdie zverejnenej v odbornom časopise Science. „Nečakali sme, že takto ťažká planéta bude obiehať okolo hviezdy s takou nízkou hmotnosťou,” doplnil.

image

Vytvorili ich na to, aby sa využívali vo vesmíre. Uchytili sa však na Zemi, používame ich každý deň

Vedci planétu LHS 3154b našli s pomocou prístroja Habitable Zone Planet Finder (HPF), ktorý zaznamenáva drobné kolísania vo svetle vydávanom vzdialenými hviezdami. Tie naznačujú, že okolo hviezdy obieha planéta. LHS 3154b okolo svojej hviezdy obieha v tesnej blízkosti, pričom jeden rok trvá len 3,7 pozemského dňa. Je tak podstatne bližšie svojej hviezde, ako je Merkúr, ktorý Slnko obehne za 88 pozemských dní.

Podobá sa Neptúnu

Objavená planéta so svojou veľkosťou a zložením podobá Neptúnu, najmenšiemu z plynných obrov v našej Slnečnej sústave. Atmosféra Neptúnu, ktorý má pevné jadro, ale chýba pevný povrch, pozostáva prevažne z vodíka a hélia, pričom plášť tvorí čpavok a ľad.

image

Fotka Neptúna, ktorú vytvorila sonda Voyager 2 v roku 1989.

NASA/JPL

Vzhľadom na pravdepodobne neptúnovské zloženie a blízkosť k domovskej hviezde je nepravdepodobné, že by na LHS 3154b mohol byť život, uviedol Guðmundur Stefánsson z Princetonskej univerzity, hlavný autor štúdie. Červený trpaslík LHS 3154 sa nachádza zhruba 50 svetelných rokov od Zeme a podľa Stefánssona je taký malý, že ho možno „sotva považovať za hviezdu”.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/vesmir, menuAlias = vesmir, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
03. máj 2024 19:10