Znie to až neuveriteľne, ale jeden z najväčších meteoritov, aké boli kedy zaznamenané v americkom štáte Michigan, unikal pozornosti odborníkov až vyše 80 rokov po jeho prvom objavení. Ako informuje portál ScienceAlert, 10-kilogramový meteorit žil skromný život ako zarážka do dverí na miestnej farme.
„Hneď som vedela, že to bolo niečo výnimočné,” povedala v roku 2018 Mona Sirbescu, geologička z Central Michigan University (CMU), po preskúmaní objektu. „Je to najcennejší exemplár, aký som kedy v živote držala, z finančného aj vedeckého hľadiska.”
Mazurekov vesmírny kameň
Bol to David Mazurek, muž z Grand Rapids, ktorý Monu požiadal, aby preskúmala kameň, ktorý vlastnil 30 rokov. Pre odborníčku to bola bežná požiadavka, s ktorou sa stretávala počas celej kariéry, no dlhé roky neprinášala žiadne vzrušujúce výsledky.
Tentokrát to však bolo o inom. Nielenže to bol skutočne vesmírny objekt, ale ešte aj veľkolepý. Objekt, prezývaný Edmorský meteorit, je veľký železo-niklový meteorit so značným množstvom niklu, ktorý tvorí asi 12 percent.
No ako sa dostal k Mazurekovi? To je príbeh sám o sebe. Keď si David v roku 1988 kúpil farmu v Edmore v štáte Michigan, predchádzajúci majiteľ ho predviedol po pozemku a videl veľkú, zvláštne vyzerajúcu skalu, ktorú použili ako zarážku dverí prístrešku.
Patril k farme, a tak sa s ňou aj predal
Keď sa Mazurek opýtal odchádzajúceho majiteľa na skalu, povedali mu, že zarážka dverí je v skutočnosti meteorit. Muž ďalej povedal, že v 30. rokoch 20. storočia on a jeho otec videli, ako meteorit v noci dopadol na ich pozemok, „a keď udrel, narobil strašný hluk“.
Nasledujúce ráno dvojica našla kráter, ktorý zostal po objekte, a vykopala meteorit z novovytvorenej priekopy. Podľa ich slov bol ešte teplý. A čo na tom bolo najšialenejšie? Muž povedal Mazurekovi, že keďže meteorit bol súčasťou majetku, teraz bude patriť jemu.
A tak si Mazurek nechal vesmírnu skalu 30 rokov a naďalej ju používal ako zarážku dverí – okrem prípadov, keď jeho deti vzali skalu do školy na ukážku. Nakoniec si všimol, že ľudia zarábajú peniaze hľadaním a predajom malých kúskov meteoritov, a tak usúdil, že by si mal dať ohodnotiť aj svoj obrovský kameň.
Desiatky tisíc dolárov
„Čo sa s nimi zvyčajne deje v tomto bode je, že meteority môžu byť buď predané a vystavené v múzeu, alebo predané zberateľom a predajcom, ktorí chcú zarobiť,“ povedala Sirbescu.
Nakoniec Mazurek predal svoj meteorit Abramsovmu planetáriu na Michiganskej štátnej univerzite a prisľúbil 10 percent neočakávanej sumy oddeleniu zemských a atmosférických vied CMU, kde Sirbescu identifikovala skutočnú identitu skaly. Dostal zaň 75-tisíc dolárov. A to rozhodne nie je zlá suma za starú zarážku dverí.