Hviezdni ľudia alebo starseeds sú jednotlivci, ktorí veria, že prišli na Zem z iných dimenzií, aby pomohli vyliečiť planétu a viedli ľudstvo do „zlatého veku“. Môže to znieť trochu bláznivo, ale vyhľadávanie výrazu na internete prináša viac ako 4 milióny výsledkov a na sociálnych sieťach je to ešte viac. Len obsah s výrazom #starseed má na TikToku viac ako 1 miliardu zobrazení.
Starseeds veria, že sú kanálmi medzi božskými ríšami a Zemou, a že sa môžu prepravovať medzi galaxiami prostredníctvom meditácie. Taktiež údajne dokážu komunikovať špeciálnou formou, o ktorej sa hovorí, že obchádza ľudské myslenie a je jazykom duše, uvádza web The Converstion.
Prvý krát sa objavili počas 70. rokov 20. storočia
Táto myšlienka je všeobecne pripisovaná autorovi Bradovi Steigerovi, ktorý plodne písal o neznámom a živo sa zaujímal o mimozemský život a mimozemšťanov. Vo svojej knihe Gods of Aquarius z roku 1976 Steiger predstavil svoju predstavu, že niektorí ľudia pochádzajú z iných dimenzií.
Koncept Starseeds je formou viery nového veku. Tento termín sa vzťahuje na alternatívne duchovné praktiky, ktoré sa vyvinuli počas 70. rokov 20. storočia. Podpora presvedčení o novom veku pochádza z nedôvery k vede a pochybností o konvenčnom vnímaní reality . Najmä cynizmus voči modernej spoločnosti a snaha nájsť zmysel života.
Hľadajú nový zmysel života
Mnoho členov tejto skupiny uvádza, že hľadajú nový zmysel života. Bojujú s pocitom, že sú odsunutí zo spoločnosti a že nikde nepatria. Výskumy skutočne ukazujú, že nízky pocit spolupatričnosti je často spojený s depresiou.
Čo však vedie niektorých ľudí, ktorí zažívajú takéto pocity, k záveru, že musia byť z inej planéty? Najmä vzhľadom na to, že žiadny život mimo Zeme sa nikdy nenašiel a neexistuje žiadny dôkaz, že by Zem niekedy navštívil mimozemský život.
Často trpia psychickými problémami
Niektorých ľudí môže viesť k presvedčeniu o existencii Starseeds aj ich vlastná bujná fantázia, pri ktorej si si zamieňajú imaginárne a skutočné udalosti.
Z psychologického hľadiska je to známe ako chyba monitorovania zdroja, čo je typ nevedomej chyby pamäte, pri ktorej si človek zamieňa medzi tým, čo je skutočné a presné, a tým, čo je nereálne a vymyslené. Bežne sa vyskytuje pri schizofrénii a vedci našli spojenie medzi touto poruchou osobnosti a a vierou v konšpiračné teórie.
Ďalším účinkom, ktorý môže podporiť takéto presvedčenia, je takzvaný ontologický zmätok. Stáva sa to vtedy, keď ľudia nedokážu rozlišovať medzi metaforickými a faktickými výrokmi. Metaforické vyjadrenia berú až príliš doslovne a potom sa častej stáva, že podporujú pseudovedecké, transcendentálne teórie. Platí to najmä v tedy, ak považujú svoj zdroj informácií za dôveryhodný, aj keď tomu tak nie je.