Perseverance je súčasťou misie Mars 2020.TASR
StoryEditor

Nič podobné si ešte nikdy nepočul. NASA zverejnila zvuky prachového diabla na Marse

TASR14.12.2022., 15:30h

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) po prvýkrát zverejnil zvuk „prachového diabla” na Marse.

Lajkuj Brainee.sk na

„Dosiahli sme jackpot”, keď mikrofón SuperCam roveru Perseverance (prezývka Percy) na Marse zachytil tieto zvuky, povedala pre agentúru AFP hlavná autorka zvukovej štúdie Naomi Murdochová.

„Prachový diabol” je označenie pre silný krátkotrvajúci vír plný prachu, ktorý vzniká ako dôsledok veľkého rozdielu medzi teplotami povrchu a atmosféry Marsu.

Často sa vyskytuje aj v kráteri Jezero, kde pracuje Percy od 18. februára 2021, no doteraz sa jeho zvuk nepodarilo zaznamenať. Percy 27. septembra 2021 náhodou zasiahol „prachový diabol”vysoký 118 metrov a široký 25 metrov.

image

Perseverance je súčasťou misie Mars 2020.

Twitter/ Nasa Perseverance Mars Rover/

Zvuky, ktoré sme doterazl nepočuli

Mikrofón zachytil tlmené a bzučivé zvuky víriaceho prachu. „Počujeme zvuky prachového diabla v okamihu, keď prichádza, a potom nič, pretože sme v oku víru,” povedala Murdochová, výskumníčka francúzskeho inštitútu ISAE-SUPAERO, kde navrhli mikrofón SuperCam.

Potom sa zvuk obnoví, „keď mikrofón zachytí druhú stenu” prachového diabla, dodala. Nárazy prachových častíc umožňujú bádateľom spočítať ich množstvo a študovať štruktúru víru. To môže pomôcť pri dizajnovaní solárnych panelov pre túto planétu.

Niekde „víchrice nasávajú prach a čistia solárne panely našich zariadení”, inde sa pohybujú bez toho, aby obsahovali priveľa prachu, a „iba hýbu atmosférou”. Zatiaľ „nevieme, prečo”, povedala Murdochová.

Nerealistické filmové predstavy

Doplatil na to výskumný modul InSight, ktorého solárne panely pokryl prach a musel preto na minimum obmedziť svoju činnosť. Ak by ich očistil „prirodzený vysávač”, mohol by svoj výskum obnoviť.

Murdochová označila za „nerealistické” predstavy laikov o obrovských prachových búrkach, zobrazené napríklad v sci-fi filme „Marťan” z roku 2015 v hlavnej úlohe s Mattom Damonom.

image

Odvrátená strana sovietskeho vesmírneho programu. Kozmonaut umieral v ukrutných bolestiach, nehodu chceli ututlať

Všetko je súčasťou celku

„Možno si myslíte, že dnešné štúdium marťanskej klímy nesúvisí s hľadaním stôp života spred miliárd rokov,” povedal Sylvestre Maurice, planetárny vedec a spoluautor štúdie publikovanej v časopise Nature Communications.

„Ale to všetko je súčasťou celku, pretože história Marsu je jednou z extrémnych klimatických zmien od vlhkej, horúcej planéty až po úplne vyprahnutú a studenú.”

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/vesmir, menuAlias = vesmir, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. marec 2024 04:20