Aj keď sa predpokladá, že Mars mal kedysi na svojom povrchu obrovské oceány, dnes je suchší ako ktorákoľvek pozemská púšť. Na červenej planéte však pravdepodobne stále existuje voda – väčšinou okolo pólov vo forme ľadu alebo potenciálne v slaných tekutých jazerách hlboko pod zemou, hoci dôkazy o existencii v nich sú stále rozporuplné.
Najvlhšia oblasť
Smerom bližšie k rovníku boli v pôde blízko povrchu zistené menšie množstvá vody vo forme ľadu alebo hydratovaných minerálov. Novoobjavená oblasť je oveľa väčšia – a oveľa vlhkejšia – než čokoľvek iné, čo sa doteraz našlo.
Nové zásoby vody našla TGO pomocou nástroja s názvom Fine Resolution Epithermal Neutron Detector (FREND) v sérii pozorovaní medzi májom 2018 a februárom 2021 na území tzv. Grant Canyon. Tento nástroj deteguje neutróny vychádzajúce zo zeme, čo môže byť znak obsahu vodíka – a teda aj obsahu vody – v pôde.
Valles Marineris - Grand Canyon Marsu
Valles Marineris (lat. údolie Marinera, pomenované po sonde Mariner 9, ktorá ho objavila) je najväčší riftový systém v našej slnečnej sústave nachádzajúci sa na planéte Mars. Rozkladá sa na viac ako šestine obvodu rovníka planéty východne od oblasti Tharsis, ktorá mohla prispieť k jeho vzniku extrémnym namáhaním litosféry počas jej formovania. Samotný rift sa člení na veľké množstvo menších kaňonov, z ktorých niektoré mohli vzniknúť dodatočne napr. vodnou eróziou.
„Neutróny vznikajú, keď vysokoenergetické častice známe ako ‚galaktické kozmické lúče‘ zasiahnu Mars; suchšie pôdy vyžarujú viac neutrónov ako vlhkejšie, a tak môžeme odvodiť, koľko vody je v pôde pohľadom na neutróny, ktoré vyžaruje,“ hovorí pre portál Newatlas Alexey Malakhov, spoluautor štúdie.
Hľadanie vody
Hľadanie vody v tejto časti Marsu je podľa vedeckého tímu veľmi vzrušujúce. Misie na červenú planét, vrátane pripravovaných ľudských misií, sa zvyčajne sústreďujú na oblasť blízko rovníka, keďže voda je v okruhu jedného metra od povrchu, je to veľmi prístupné. Na porovnanie, polárne ložiská sa zdajú byť niekoľko kilometrov hlboké.