
💡 Zhrnutie pre tých, ktorí rýchlo scrollujú:
- Hladina Bodamského jazera je výrazne nižšia než zvyčajne, v máji dosiahla len 3,01 m – o 35 cm menej než je bežný priemer.
- V apríli bola hladina ešte nižšia (2,7 m), viaceré prístavy boli nepoužiteľné a jazero odhalilo svoje dno.
- Dôvodom sú dlhodobé suchá, málo snehu v Alpách a klimatická zmena.
- Odborníci varujú, že ide len o dočasné zlepšenie a situácia sa môže opakovať.
- Podobný problém mala aj Liptovská Mara, ktorá je aktuálne naplnená na cca 53 percent svojej kapacity.
Nie je to tak dávno, čo Slovákov vydesili zábery na poloprázdnu Liptovskú Maru. Druhú najväčšiu vodnú nádrž v krajine trápilo sucho, vďaka čomu sa ľudia mohli prechádzať po jej dne. A ako píše portál iMeteo, podobná situácia trápi aj jedno z najväčších sladkovodných jazier v strednej Európe.
Bodamské jazero leží na juhu Nemecka na západe Rakúska a na severovýchode Švajčiarska. Cez jazero tečie Rýn a je tretie najväčiše - po Balatone a Ženevskom jazere. Teraz sa však len pomaly spamätáva z následkov, ktoré mu spôsobuje sucho.
Ľudia neskrývajú obavy
Stav jazera zostáva vážny aj po nedávnych zrážkach, aktuálna výška hladiny je stále výrazne nižšia, ako je v tomto období bežné. Aj preto panujú obavy medzi obyvateľmi, odborníkmi i podnikateľmi v cestovnom ruchu.
„V utorok ráno (6. mája) bola v meste Konstanz zaznamenaná výška hladiny 3,01 metra. Tento údaj síce presahuje psychologickú hranicu troch metrov, no stále ide o viac ako 35 centimetrov menej, než je dlhodobý májový priemer,” píše iMeteo.
V apríli bola hladina len 2,7 metra a na mnohých miestach jazero odhalilo svoje dno, čo vydesilo miestnych obyvateľov aj turistov - viaceré prístavy boli pre lode jednoducho nedostupné. Najväčším vinníkom tohto stavu je suchá jar a chýbajúca voda zo snehu v Alpách.
Zlepšenie v nedohľadne
Aj keď hladina v posledných dňoch pomaly narastá, odborníci varujú pred predčasným optimizmom. „O zlepšení situácie nemôžeme hovoriť,“ vyhlásil hovorca Krajinského ústavu pre životné prostredie Bádensko-Württembersko (LUBW). Dlhodobé sucho a zmena klímy tak naplno ukazuje svoju tvár, čo bude mať čoraz častejšie vplyv na jazerá a priehrady.
„Nepravidelné zrážky, obmedzený prítok vody z topiaceho sa snehu a stúpajúce teploty môžu spôsobiť častejšie obdobia sucha a problémy so zásobovaním vody. Z tohto dôvodu bude musieť región okolo jazera prijať nové adaptačné opatrenia, ktoré zabezpečia pripravenosť na extrémne prejavy počasia, ako sú dlhodobé suchá či intenzívne lejaky,“ vysvetľuje portál.
Podobná situácia bola nedávno aj na Liptovskej Mare, no po dlhých mesiacoch prišla pozitívna správa. Aktuálne je naplnená do výšky 556 metrov nad morom, čo tvorí približne 53 percent z jej celkového objemu. Táto výška je v rozmedzí jej minimálnej (539,59 metra nad morom) a maximálnej (564,89 metra) výšky vodnej hladiny.