
Hit z dielne HBO s názvom The Last of Us je späť - druhá séria odštartovala 13. apríla a fanúšikovia sú opäť ponorení do temného sveta, kde hubová pandémia premenila ľudí na zombie, píše portál CBS News. Ale je tento strašidelný scenár len sci-fi, alebo sa v ňom skrýva viac pravdy, než by sme chceli?
Môže nás cordyceps naozaj nakaziť?
V seriáli sa skutočná huba cordyceps (Ophiocordyceps unilateralis), ktorá v reálnom svete útočí na hmyz, kvôli otepľovaniu vyvinie tak, že začne infikovať ľudí. A zrazu tu máme hubových zombie. V realite je to ale trochu inak.
Cordyceps je síce parazit, ktorý úplne ovládne správanie mravcov — doslova ich zmanipuluje, aby sa dostali na miesto, kde ich huba zožerie zvnútra — no u ľudí takýto hororový scenár nehrozí.
„Nie je možné, aby sa cordyceps adaptoval z hmyzu na ľudí. Naša telesná teplota a imunita mu to jednoducho nedovolia,“ vysvetlil Jim Kronstad, mikrobiológ z University of British Columbia. Väčšina húb nezvláda teplotu 37 stupňov Celzia, teda bežnú teplotu ľudského tela.
A čo tie chápadlá zo seriálu? Tie, ktoré infikujú ľudí cez ústa? Prvá séria ich ukázala, no v druhej už sú tu aj vzdušné spóry. „To je už bližšie k realite – takto sa ľudia v skutočnosti hubovými infekciami nakazia,“ povedal Kronstad pre CBS News.
Huby verzus klimatická kríza
V úplne prvej scéne seriálu z roku 1968 jeden vedec predpovedal, že klimatická zmena by mohla spustiť hubovú pandémiu. A vieš čo? Dnešní vedci sa tejto predstavy už tak úplne nesmejú. Ako sa Zem otepľuje, niektoré huby sa učia prežiť aj pri vyšších teplotách. To znamená, že sa môžu stať schopnejšími infikovať ľudí.
Reálny príklad? Valley fever (údolná horúčka), spôsobená hubou Coccidioides. Tejto potvore sa darí v horúcom a suchom prostredí juhozápadu Spojených štátov. Keď vietor alebo ľudská aktivita rozvíri pôdu, spóry sa dostanú do vzduchu – a potom do pľúc. Pre niekoho len chrípka, pre iných vážny problém.
„Výskumy ukazujú, že so zmenou klímy sa tieto suché podmienky posúvajú severnejšie,“ hovorí Kronstad. A výsledok? Viac ľudí v nových oblastiach môže byť vystavených riziku nákazy.
Napríklad v Kalifornii sa prípady tejto horúčky prudko zvýšili. Miesta ako Sacramento či sever Kalifornie, kde sa táto huba predtým nevyskytovala, teraz hlásia rastúci počet infekcií. Vedci to spájajú priamo s klimatickými zmenami.
Verdikt: Apokalypsa nebude, ale...
Ale nie len ľudia sú v ohrození. Fungálne infekcie môžu vážne ohroziť aj plodiny. Huby, ktoré útočia na rastliny, sa vďaka meniacemu sa podnebiu môžu rozšíriť do oblastí, kde predtým nerobili žiadnu škodu. A to je zlé pre poľnohospodárstvo, ale aj pre globálnu potravinovú bezpečnosť.
„Huby sú vlastne najväčšou príčinou strát úrody. A klimatická zmena môže túto hrozbu ešte zhoršiť,“ varuje Kronstad. Aby sme ale hubám nekrivdili — veľa z nich je pre nás nenahraditeľných. Pomáhajú rozkladať organický materiál, slúžia ako uhlíkové zásobníky a niektoré druhy používame vo farmaceutickom priemysle či výrobe potravín.
„Huby sú super dôležité. To, čo robia pre planétu a pre ľudí, je fenomenálne,“ dodal Kronstad. The Last of Us síce zostáva vedeckou fikciou, no myšlienka, že klimatická zmena ovplyvňuje správanie húb, nie je úplne mimo. Vedci to sledujú veľmi pozorne, pretože v budúcnosti by sme mohli čeliť novým hrozbám – nie s chápadlami, ale so spórami.