Odborníci z BusinessWaste.co.uk využili AI na vytvorenie vizualizácií, ktoré predpovedajú, ako by mohol vyzerať priemerný muž a žena po dlhodobom pôsobení mikroplastov.Businesswaste.co.uk
StoryEditor

FOTO Po tomto sa na žuvačky už nepozrieš. AI predpovedá, ako budeme vyzerať po kontakte s mikroplastmi

Sarah Dobiašová04.04.2025., 13:00h

Mikroplasty sa nachádzajú v bežných predmetoch a ich vplyv na zdravie je stále väčším problémom. Odborníci z BusinessWaste použili AI na predpovedanie, ako môže expozícia mikroplastom ovplyvniť naše telo.

Lajkuj Brainee.sk na

Mikroplasty sú malé plastové častice menšie ako päť milimetrov, ktoré sa nachádzajú v mnohých bežných výrobkoch, ako sú žuvačky, čajové vrecúška alebo plastové obaly. Tieto častice nie sú biologicky odbúrateľné, čo znamená, že môžu pretrvávať v prírode po tisíce rokov.

Nedávne výskumy ukázali, že mikroplasty majú alarmujúci vplyv na naše zdravie, píše DailyMail. Odborníci z BusinessWaste.co.uk použili AI na vytvorenie obrázkov, ktoré predpovedajú, ako by mohol vyzerať priemerný muž a žena po dlhodobej expozícii mikroplastom. Tieto obrázky naznačujú zdravotné problémy, ako sú priberanie na váhe, rednutie vlasov, vyrážky či chronická únava.

image

Žuješ plast a ani o tom nevieš: Pravda o žuvačkách, ktorá ťa prinúti prehodnotiť svoj zvyk

Nízka expozícia

Pri nízkej expozícii mikroplastom, napríklad pri konzumácii spracovaných potravín alebo pití vody z plastových fliaš, môžu nastávať miernejšie zdravotné problémy.

Môže ísť o suchosť pleti, začervenanie, podráždenie alebo tráviace ťažkosti, ako sú nafukovanie a nepravidelný tráviaci proces. Okrem toho sa môžu objaviť aj problémy s pľúcami, ako je dýchavičnosť, a pocit chronickej únavy.

Stredná expozícia

Pri strednej expozícii, ktorá môže nastávať pri pravidelnom používaní syntetických tkanín alebo konzumácii spracovaných potravín, sa objavujú výraznejšie zdravotné problémy.

Patrí sem podráždenie pokožky, predčasné starnutie pleti, vznik jemných vrások a začervenanie očí. Môžu sa tiež objaviť problémy s dýchaním a kašeľ. Mikroplasty môžu narúšať hormonálnu rovnováhu, čo vedie k zmenám hmotnosti a tráviacim problémom.

Vysoká expozícia

Pri vysokej expozícii, ktorá nastáva najmä pri dlhotrvajúcom vystavení mikroplastom v pracovnom prostredí alebo v dôsledku nevyhovujúcej kvality pitnej vody, môžu vzniknúť vážne zdravotné problémy.

Medzi nimi sú poškodenie pľúc, spomalenie reflexov, problémy s pamäťou, mentálny zmätok a dokonca triaška rúk. Ďalšími príznakmi môžu byť neobjasnené výkyvy hmotnosti, rednutie vlasov či zmeny farby pleti.

image

Mikroplasty

Canva

Ako znížiť expozíciu

Existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť vystavenie mikroplastom v každodennom živote. Dana Zhaxylykova, výskumníčka mikroplastov z Nazarbayev University, na Instagrame zdieľala praktické tipy. Odporúča používať sklenené alebo kovové fľaše na vodu, vyhýbať sa plastovým nádobám v mikrovlnkách, používať drevené dosky na krájanie a vyhýbať sa plastovému riadu a „papierovým“ pohárom.

Taktiež je lepšie voliť sypaný čaj namiesto čajových vrecúšok a preferovať produkty s minimálnym plastovým obalom. Tieto jednoduché zmeny môžu významne znížiť množstvo mikroplastov v našom živote a pomôcť chrániť naše zdravie a životné prostredie.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. apríl 2025 03:40