Nové pravidlá schválilo mesto na severovýchode ostrova Honšú minulý utorok. Píše o tom britský web BBC. Obsah vriec s odpadkami kontroluje v Japonsku viacero miest, niektoré dokonca umožňujú zverejniť mená podnikov, ktoré pravidlá pre nakladanie s odpadmi porušujú.
Fukušima je ale podľa japonských médií prvým mestom, ktoré plánuje uverejniť mená firiem aj jednotlivcov. Vlani Fukušima zaznamenala 9-tisíc prípadov „nevyhovujúceho” nakladania s odpadmi, píše BBC.
Prísne pravidlá
V súčasnosti smetiari nevhodne pripravený odpad neodvážajú. Zvyčajne na vrecúško umiestnia nálepku, ktorá má občanov upozorniť, že porušili pravidlá. Tí si potom musia vrece zobrať späť domov, odpady pretriediť a dúfať, že nabudúce, keď smetiari prídu, vrece odvezú.
Nové pravidlá stanovujú, že ak zostanú odpadky týždeň nevytriedené, smetiari môžu vrecia otvoriť a pokúsiť sa identifikovať previnilca napríklad cez e-mailovú adresu. Mesto im potom pošle slovné varovanie nasledované písomným ponaučením. Ak ani to nepomôže, ich meno bude zverejnené na webe radnice. V záujme ochrany súkromia však budú pracovníci odpadovej firmy vrecia kontrolovať na neverejnom mieste.
Každé japonské mesto má pre nakladanie s odpadom iné pravidlá. Vo Fukušime musia byť vrecia s odpadkami pripravené na zberných miestach každé ráno do 8:30, nesmú tam ale zostávať cez noc. Na zber triedeného odpadu - ktorý sa delí na spaľovateľný, nespaľovateľný a recyklovateľný - existuje osobitný časový rozvrh. Pri veciach, ktoré presahujú stanovené rozmery, ako sú domáce spotrebiče a nábytok, si musia obyvatelia dohodnúť ich odvoz zvlášť.
Zníženie množstva odpadov
Nové pravidlá majú podľa starostu Fukušimy pomôcť znížiť množstvo odpadu a podporiť správny spôsob nakladania s odpadmi. „Na zverejňovanie mien pôvodcov odpadu, ktorí nedodržiavajú pravidlá a neriadia sa pokynmi a odporúčaniami mesta, nie je nič nezákonné,” citoval podľa BBC Hirošiho Kohatu denník Mainiči.
Japonsko má jedno z najprísnejších pravidiel pre nakladanie s odpadmi, píše BBC. Už v 90. rokoch minulého storočia si tamojšia vláda stanovila za cieľ upustiť od skládok, znížiť množstvo odpadu a podporiť jeho triedenie. Napríklad v Kamikacu na ostrove Šikoku, kde chcú obmedziť netriediteľný odpad na nulu, triedia odpadky do 45 kategórií.
V prefektúre Kagošima na ostrove Kjúšú zase musia obyvatelia na vreci s odpadkami uvádzať svoje mená. V meste Čiba juhovýchodne od Tokia zase vlani v rámci pilotného projektu pomáhala občanom s likvidáciou odpadov umelá inteligencia.