
Turecké letoviská radšej vynechaj, pláže bez odpadkov nečakaj na Rhodose, vyhni sa tiež plážam v okolí Neapola a čistú vodu určite nehľadaj medzi Terstom a Benátkami. Zhruba také sú výsledky rozsiahlej štúdie, ktorá si za svoj cieľ dala zmapovať pohyb plastových odpadkov v Stredozemnom mori.
V spolupráci s Európskou kozmickou agentúrou (ESA), s využitím satelitných snímok aj pokročilých algoritmov, vytvorili komplexnú mapu znečistenia Stredozemného mora odpadom. A naznačili tak, ktorým plážam je lepšie sa vyhnúť, pokiaľ naozaj túžiš po čistej vode a plážach.
Čisté a znečistené pobrežie
Z miest, kde sa odpadky v Stredozemnom mori najviac hromadia, vyniká napríklad celé súvislé pásmo talianskeho pobrežia medzi Terstom a Benátkami.
Výrazne znečistené sú aj úseky pobrežia pri juhu Španielska, intenzívne znečisťované je tiež Alžírsko a Tunisko. Oceánografi tiež postrehli výrazné odpadkové pásma oproti obľúbeným tureckým letoviskám ako Alanya, Side a Antalya. Odpadkami zanesená je aj oblasť medzi Neapolom a Kalábriou, a tiež východné pobrežie Grécka.
Štúdia oceánografov však neprináša len zlé správy. Možno z nej vyčítať aj to, aké pobrežia sú naopak bez odpadkov. Za veľmi čisté možno považovať francúzsky Leví záliv, východné pobrežie Španielska či Baleárske ostrovy. Dobre si stojí východné pobrežie Sardínie a Korziky alebo juh Sicílie.
Potešujúcu čistotu ponúkne prakticky celé pobrežie Chorvátska a talianske pobrežie v okolí Bari či turecký Izmir. Priamo vynikajúcou čistotou pobrežia potom oplýva južné pobrežie Kréty.
Nie je síce práve veselé, že pri inak radostnom plánovaní dovolenky treba počítať aj s odpadkami na plážach. Avšak výsledky bádania španielskych oceánografov o plastových odpadkoch ťa môžu ušetriť veľkého sklamania.
Portál Idnes.cz patrí do vydavateľstva Mafra, pod ktoré spadá aj Brainee.sk