Planéta Zem z vesmíruUnsplash/NASA
StoryEditor

Naša planéta po 12-tisíc rokoch vstupuje do novej epochy. Čo je antropocén a ako sme k nemu prispeli my?

TASR13.07.2023., 11:00h

Ľudský vplyv na Zemi je od polovice 20. storočia výrazný a trváci, zahŕňa klimatickú zmenu, úbytok biologických druhov či rôzne formy znečistenia. Špeciálny tím vedcov preto tvrdí, že sa vtedy začala nová geologická epocha antropocén.

Lajkuj Brainee.sk na

Pomenovanie antropocén pochádza z gréckych slov anthropos (človek) a kainos (nový) a podľa vedcov sa toto obdobie začalo medzi rokmi 1950 a 1954. Pád asteroidu pred 66 miliónmi rokov vyhubil dinosaury a odštartoval éru kenozoikum, hovorovo označovanú za obdobie cicavcov, pripomína AP.

image

Oceány menia farbu, zistili vedci. Odhalili dôvod, prečo sa to pravdepodobne deje

Nová éra Zeme

Tým sa začala nová éra. Vedci však tvrdia, že činnosť človeka od 50. rokov bola len začiatkom novej epochy, čo je oveľa kratšie geologické obdobie. Antropocén má nasledovať po epoche holocén, ktorý sa začal pred približne 11.700 rokmi.

Pracovná skupina Anthropocene Working Group (AWG) pod vedením geológa Colina Waterssa z Univerzity v Leicesteri sa usiluje určiť presný začiatok antropocénu meraním úrovne plutónia na dne Crawfordovho jazera v kanadskej provincii Ontário.

image

Ľudský vplyv sa postaral o začiatok novej epochy ľudstva

Unsplash/Daniam Chou

Antropocén

Toto jazero na chránenom území, ktoré je i oblasťou vedeckého záujmu, by mohlo byť historickým medzníkom. Laureát Nobelovej ceny za chémiu Paul Crutzen pojem antropocén navrhol už pred 20 rokmi, pripomína AP. Vedci sa od vtedy tejto záležitosti venujú a nakoniec založili pracovnú skupinu.

Crawfordovo jazero (Crawford Lake) je pomenované po rodine Crawfordovcov, ktorá v tejto oblasti žila a darovala ju úradom ochrany prírody. Vo vrstvách usadenín v okolí jazera sú jasne zachované ročné vplyvy ľudskej činnosti na pôdu, atmosféru a biológiu.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
19. september 2023 07:54