Tento krok prichádza uprostred dlhotrvajúceho škandálu okolo privatizovaných vodárenských spoločností, ktoré vypúšťajú do vodných tokov surové odpadové látky.
V súčasnosti je maximálna možná výška pokuty stanovená na 250-tisíc libier (292-tisíc eur). Zmena návrhu počíta so zavedením neobmedzených pokút a zároveň umožní environmentálnym regulačným orgánom vyhnúť sa zdĺhavému trestnému konaniu.
Musia platiť vždy
Britská ministerka životného prostredia Thérese Coffeyová už v apríli avizovala plány na zavedenie neobmedzených pokút pre vodárenské spoločnosti, ktoré znečisťujú životné prostredie.
Odvtedy bol návrh rozšírený o ďalšie zapojené strany, ako sú prevádzkovatelia energetických či odpadových zariadení. „Znečisťovatelia musia platiť vždy,” uviedla vo vyhlásení Coffeyová z Konzervatívnej strany.
Príklad za všetky
Britský súd minulý týždeň udelil spoločnosti Thames Water pokutu 3,3 milióna libier (3,85 milióna eur) za znečisťovanie riek. Táto privatizovaná spoločnosť je najväčším dodávateľom vody v krajine.
Pokutu spoločnosti udelili krátko po tom, ako sa sprivatizované vodárenské spoločnosti v Spojenom kráľovstve zaviazali, že začnú vo veľkom investovať, aby predišli opakovanému znečisteniu. Akcionári Thames Water do spoločnosti v pondelok investovali 750 miliónov libier, čím odvrátili jej dočasné opätovné znárodnenie, uvádza AFP.