Svetový fond v roku 2022 podľa Sandsových slov zaznamenal narastajúci vplyv zmeny klímy na ľudské zdravie. Napríklad zvýšený počet prípadov malárie sa dá pripísať čoraz častejším tropickým búrkam, pričom konkrétne spomenul tohtoročné mimoriadne rozsiahle záplavy v Pakistane.
Smrtiaca malária
Sands dodal, že tie časti Afriky, ktoré predtým neboli zasiahnuté maláriou, sú v súčasnosti ohrozené, keďže stúpajúca teplota vytvára lepšie životné podmienky pre komáre šíriace toho ochorenie aj vo vyšších nadmorských výškach. Obyvateľstvo týchto oblastí voči malárii nemá vytvorenú imunitu, čo spôsobí zvýšené riziko úmrtí na toto ochorenie.
Medzi ďalšie ochorenia, ktorých šírenie môže negatívne ovplyvniť klimatická zmena, patrí aj tuberkulóza. Tou podľa Svetového fondu často trpia ľudia, ktorí museli opustiť svoje domovy – častokrát sú vystresovaní a bez prístupu k adekvátnemu ubytovaniu a strave.
Potravinová neistota
Zdravie ľudstva bude tiež v budúcnosti ovplyvňovať potravinová neistota, domnieva sa Sands. Svetový fond na boj proti AIDS, TBC a malárii, známy aj pod skráteným anglickým názvom The Global Fund, finančne najviac podporujú krajiny zoskupenia G7, najmä Spojené štáty a Francúzsko.
„Pre ľudí, ktorým slúžime v tých najchudobnejších, najmarginalizovanejších a najzraniteľnejších komunitách sveta, bol rok 2022 brutálny... HIV, tuberkulóza a malária tam zabíjajú oveľa viac ľudí, než covid-19,” vyhlásil britský bankár Sands.