USA dajú stovky miliardy dolárov do ochrany klímy. Ľud zvíťazil, povedal Biden.TASR/AP/Susan Walsh
StoryEditor

USA dajú stovky miliárd dolárov do ochrany klímy. Ľud zvíťazil, povedal Biden

TASR17.08.2022., 09:15h

Americký prezident Joe Biden podpísal v utorok zákon o klimatickej zmene, zdravotnej starostlivosti a daniach.

Lajkuj Brainee.sk na

„Američania zvíťazili a špeciálne záujmy prehrali," povedal Biden počas podpisovania zákona v Bielom dome, píše AP. Prezident dodal, že jeho Demokratická strana sa postavila na stranu Američanov a „každý jeden republikán v Kongrese" pri hlasovaní podporoval špeciálne záujmy.

Boj proti klimatickej kríze

Klimatický balíček pošle 369 miliárd dolárov do obnoviteľných zdrojov energie a na zníženie emisií. Denník The Guardian uvádza, že ide o doteraz najvýznamnejšie úsilie USA v boji proti klimatickej kríze.

image

USA dajú stovky miliardy dolárov do ochrany klímy. Ľud zvíťazil, povedal Biden.

Unsplash/Li-an Lim

Odborníci odhadujú, že zákon by mohol do roku 2030 viesť k zníženiu emisií v USA približne o 40 percent v porovnaní s úrovňou z roku 2005, píše denník.

image

V krajine chýba pitná voda, luxusné golfové ihriská bez hanby zavlažujú trávu. Aktivisti im zabetónovali jamky

Prijatie tejto legislatívy by malo pre demokratov priniesť ďalší nárast podpory pred novembrovými doplňujúcimi voľbami do amerického Kongresu, píše AFP.

Biely dom tento zákon označuje za najväčší záväzok s cieľom zmierniť klimatickú zmenu v dejinách USA. Takisto má vyriešiť situáciu pri stanovovaní cien liekov a priniesť spravodlivosť do daňového systému zavedením dane v minimálnej výške 15 percent pre korporácie.

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA návrh tohto zákona schválila v piatok 13. augusta pomerom hlasov 220 k 207. Senát ho odobril niekoľko dní predtým - v nedeľu 7. augusta. Proti hlasovali všetci 50 republikáni v Senáte a rozhodujúci 51. hlas za návrh odovzdala viceprezidentka Kamala Harrisová, ktorá je aj predsedníčkou Senátu. 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. október 2023 00:41