
Mozog je ako mesto. Každý deň produkuje odpad, ktorý musí byť odstraňovaný, aby všetko fungovalo hladko. S pribúdajúcim vekom sa však tento proces spomaľuje a toxické látky sa začnú hromadiť, píše portál ScienceAlert. Výskumníci z Washington University v St. Louis teraz objavili spôsob, ako tento proces naštartovať – zatiaľ aspoň u myší.
Tím vedcov sa zameral na mozgové lymfatické cievy, takzvané meningeálne lymfatické cievy. Ide o kľúčovú súčasť mozgovej „odpadovej správy“, ktorá pomáha zbavovať sa toxínov a podporovať imunitný systém. Keď tieto cievy prestanú správne fungovať, hromadia sa nečistoty a dochádza k poruchám pamäti – podobne ako pri Alzheimerovej chorobe.
„Fungujúci lymfatický systém je kritický pre zdravie mozgu a pamäť,” vysvetľuje neurovedec Kyungdeok Kim z Washington University in St. Louis. „Terapie, ktoré podporujú odstraňovanie odpadu z tela, môžu prospieť aj prirodzene starnúcemu mozgu.”
Zablokované signály a prelomenie bariéry
Štúdia, publikovaná v magazíne Cell, odhalila, že pri oslabení lymfatických ciev mozgové imunitné bunky (mikroglie) vysielajú signál o preťažení v podobe proteínu interleukín 6. Keď vedci podporili lymfatické cievy, hladiny tohto proteínu klesli a mikroglie sa upokojili. Výsledkom bol menej poškodený mozog a lepšie kognitívne funkcie.
Zásadnou výhodou tejto metódy je fakt, že meningeálne lymfatické cievy sa nachádzajú mimo mozgu. To znamená, že liečba sa môže aplikovať bez potreby prekonania krvno-mozgovej bariéry, ktorá je často prekážkou pri liečbe neurologických ochorení.
„Fyzická bariéra mozgu komplikuje liečbu neurologických porúch,” vysvetľuje neurovedec Jonathan Kipnis. „Zameraním sa na cievy mimo mozgu sme zaznamenali kognitívne zlepšenie u myší, čo otvára dvere novým terapiám na spomalenie alebo prevenciu poklesu pamäti.”
Odpad, ktorý brzdí mozog
Tento výskum zapadá do súradníc predchádzajúcich objavov. Napríklad v roku 2022 vedci dokázali zlepšiť pamäť myší injekciami mozgomiešneho moku – tekutiny, ktorá je priamo spojená s funkciou meningeálnych lymfatických ciev.
„Nemusíme nevyhnutne obnoviť neuróny, ale môžeme zabezpečiť ich optimálnu funkciu prostredníctvom modulácie meningeálnych lymfatických ciev,” uzatvára Kipnis.