Koronavírus sa objavil náhle, rýchlo sa rozšíril a zabil milióny ľudí na celom svete. „Odvtedy si myslím, že je spravodlivé povedať, že väčšina ľudí je nervózna z toho, že sa objaví ďalšia veľká infekčná choroba – či už vírus, baktéria, huba alebo parazit,” hovorí pre The Conversation Conor Meehan, docent mikrobiálnej bioinformatiky na Nottingham Trent University.
S coviom na ústupe (vďaka vysoko účinným vakcínam) sú tri infekčné choroby, ktoré vyvolávajú u predstaviteľov verejného zdravotníctva najväčšie obavy, a to - malária (parazit), HIV (vírus) a tuberkulóza (baktéria). Každý rok zabijú približne dva milióny ľudí.
Odolnosť voči liekom
A potom sú tu zoznamy sledovaných prioritných patogénov – najmä tých, ktoré sa stali odolnými voči liekom, ktoré sa zvyčajne používajú na ich liečbu, ako sú antibiotiká a antivirotiká. Vedci musia tiež neustále hľadať, aby našli ďalší potenciálny problém. Aj keď to môže prísť v akejkoľvek forme patogénu, určité skupiny s väčšou pravdepodobnosťou ako iné spôsobia rýchle prepuknutie, a to vrátane vírusov chrípky.
„Jeden vírus chrípky práve teraz vyvoláva veľké obavy a v roku 2025 sa potáca na hranici vážneho problému. Ide o chrípku A podtyp H5N1, niekedy označovanú ako „vtáčia chrípka“. Tento vírus je široko rozšírený u voľne žijúcich aj domácich vtákov, ako je napríklad hydina. Nedávno tiež infikoval dojný dobytok v niekoľkých štátoch USA a nachádzal sa aj u koní v Mongolsku,” vysvetľuje Meehan.
Ako pokračuje, keď sa prípady chrípky začnú zvyšovať u zvierat, ako sú vtáky, vždy existuje obava, že by sa mohla preniesť na ľudí. Vtáčia chrípka už môže nakaziť ľudí - v Spojených štátoch hlásili za rok 2024 už 61 prípadov, väčšinou v dôsledku kontaktu farmárov s infikovaným dobytkom a ľuďmi pijúcimi surové mlieko.
V porovnaní s iba dvoma prípadmi v Amerike v predchádzajúcich dvoch rokoch je to dosť veľký nárast. V spojení s 30-percentnou úmrtnosťou na ľudské infekcie sa vtáčia chrípka rýchlo vyšplhá na zoznam priorít úradníkov verejného zdravotníctva.
Zatiaľ neprepadajme panike
„Našťastie sa nezdá, že by sa vtáčia chrípka H5N1 prenášala z človeka na človeka, čo výrazne znižuje pravdepodobnosť, že spôsobí pandémiu u ľudí. Vírusy chrípky sa musia naviazať na molekulárne štruktúry nazývané sialické receptory na vonkajšej strane buniek, aby sa dostali dovnútra a začali sa replikovať,” upokojuje odborník.
Chrípkové vírusy, ktoré sú vysoko prispôsobené ľuďom, veľmi dobre rozpoznávajú tieto sialické receptory, vďaka čomu sa ľahko dostanú do našich buniek, čo prispieva k ich šíreniu medzi ľuďmi. Na druhej strane vtáčia chrípka je vysoko prispôsobená na vtáčie sialické receptory a má určité nezhody pri „naviazaní“ na tie ľudské. Takže vo svojej súčasnej forme sa H5N1 nemôže ľahko šíriť medzi ľuďmi.
Nedávna štúdia však ukázala, že jediná mutácia v genóme chrípky by mohla urobiť z H5N1 adepta na šírenie z človeka na človeka, čo by mohlo odštartovať pandémiu.
„Ak sa tento kmeň vtáčej chrípky zmení a môže sa začať prenášať medzi ľuďmi, vlády musia rýchlo konať, aby dostali pod kontrolu šírenie. Centrá pre kontrolu chorôb na celom svete vypracovali plány pripravenosti na pandémiu vtáčej chrípky a iných chorôb, ktoré sú na obzore.”
Aj bez potenciálnej schopnosti šíriť sa medzi ľuďmi je pravdepodobné, že vtáčia chrípka ovplyvní zdravie zvierat v roku 2025 ešte viac. To má nielen veľké dôsledky na dobré životné podmienky zvierat, ale tiež môže narušiť dodávky potravín a mať aj ekonomické dôsledky.
Všetko je prepojené
Celá táto práca spadá pod zastrešenie „jedného zdravia“ : pozeranie sa na zdravie ľudí, zvierat a životného prostredia ako na vzájomne prepojené entity, ktoré majú na seba rovnakú dôležitosť a vplyv.
„Pochopením a prevenciou chorôb v našom prostredí a zvieratách okolo nás sa môžeme lepšie pripraviť a bojovať proti týmto chorobám, ktoré prenikajú medzi ľudí. Podobne, prieskumom a odstraňovaním infekčných chorôb u ľudí môžeme chrániť naše zvieratá a zdravie životného prostredia.”
Nesmieme však zabúdať na pokračujúce „pomalé pandémie“ u ľudí, akými sú malária, HIV, tuberkulóza a iné patogény, pripomína odborník na záver. „Ich riešenie je prvoradé popri hľadaní nových chorôb, ktoré ešte môžu prísť.”