Pravdepodobne nie je prekvapujúce, že nová štúdia spojila konzumáciu pridaného cukru so zvýšeným rizikom srdcových chorôb, ale menej očakávaným objavom je, že tí, ktorí si príležitostne doprajú sladkosť, majú zrejme znížené riziko kardiovaskulárnych problémov, píše portál ScienceAlert.
Podľa štúdie, publikovanej v magazíne Frontiers in Public Health, výskumného tímu z univerzity v Lunde vo Švédsku môže byť občasné zjedenie pečiva, koláča alebo čokoládovej tyčinky pre tvoje srdce lepšie ako diéta s „nulovým obsahom cukru“. Tento vzťah však neplatí pre iné druhy konzumácie cukru, ako sú bublinkové nápoje alebo sladké polevy.
Záleží od zdroja cukru
„Najvýraznejším zistením našej štúdie je rozdielny vzťah medzi rôznymi zdrojmi pridaného cukru a rizikom kardiovaskulárnych ochorení,” hovorí epidemiologička Suzanne Janziová. „Tento prekvapivý kontrast zdôrazňuje dôležitosť zváženia nielen množstva spotrebovaného cukru, ale aj jeho zdroja a kontextu.”
Vedci sa pozreli na záznamy 69 705 ľudí vo švédskych databázach verejného zdravia. Účastníci vo veku od 45 do 83 rokov boli testovaní na ich stravovanie a životný štýl v rokoch 1997 a 2009, potom boli sledovaní až do roku 2019. Príjem cukru bol rozdelený do troch kategórií: sladké polevy (ako med), sladké dobroty (ako pečivo a sladkosti) a sladené nápoje.
Typ spotrebovaného pridaného cukru bol potom porovnaný so siedmimi typmi kardiovaskulárnych ochorení, vrátane mŕtvice a infarktu, s niekoľkými ďalšími rizikovými faktormi (ako je fajčenie).
Zásadné odlišnosti
Vzťahy medzi typom cukru a typom srdcového ochorenia sa líšili - napríklad sladké polevy súviseli so zvýšeným rizikom aneuryzmy brušnej aorty (vydutiny krvných ciev). Celkovo však najnižšie riziká zo všetkých kardiovaskulárnych ochorení boli zistené u tých, ktorí sa občas obmedzili na sladké dobroty.
Je toho veľa, čo treba zvážiť, pokiaľ ide o rôzne spôsoby, akými získavame cukor - napríklad aké ďalšie potraviny a nápoje s cukrom jeme, ako aj to, ako pravidelne zaraďujeme pridaný cukor do našej stravy. „Tekuté cukry, ktoré sa nachádzajú v sladených nápojoch, zvyčajne poskytujú menej sýtosti ako pevné formy – vďaka nim sa cítite menej sýti – čo môže viesť k nadmernej spotrebe,“ hovorí Janziová.
„Dôležitý je aj kontext - pochúťky sa často užívajú v spoločenských prostrediach alebo pri zvláštnych príležitostiach, zatiaľ čo sladené nápoje sa môžu konzumovať pravidelnejšie.“
S výsledkami opatrne
Maj na pamäti, že tieto zistenia naznačujú skôr vzťahy, ako dokazovanie príčiny a následku. Nezohľadňujú ani iné zdravotné následky – ako napríklad poškodenie zubov – a treba ich brať v kontexte s tým, čo už o cukre vieme. Vedci naznačujú, že budúce štúdie by sa mohli podrobnejšie zaoberať napríklad súvislosťami medzi cukrom, srdcovými chorobami a obezitou.
Je potrebné vziať do úvahy aj kultúrne faktory: vo Švédsku, odkiaľ sú účastníci štúdie, je zaužívaný zvyk stretávať sa počas prestávok na kávu a pečivo známe ako „fika“, čo môže mať vplyv na výsledky. Štúdie o vplyve osamelosti na naše zdravie naznačujú, že táto tradícia má potenciálne prínosy pre srdce – ide totiž o pravidelnú sociálnu interakciu a čas na oddych.
„Aj keď naša pozorovacia štúdia nemôže preukázať príčinnú súvislosť, tieto zistenia naznačujú, že extrémne nízky príjem cukru nemusí byť potrebný alebo prospešný pre kardiovaskulárne zdravie,“ dodáva na záver Janziová.