Poloha ovplyvňuje kvalitu spánkuBrainee x Canva
StoryEditor

Aj ty sa sústavne budíš nevyspatý? Môže za to aj poloha počas spánku, poznáme tú najlepšiu

Miroslav Kamody08.11.2024., 10:00h

Aj ty sa posledné dni budíš rozbitý ako kolená tvojho dedka? Skús najbližšiu noc spať v inej polohe!

Lajkuj Brainee.sk na

Každý z nás má svoju obľúbenú polohu počas spánku. Niektorí spíme na bohu, iní zase na chrbte či bruchu. Ako však píše portál LadBible, hoci vo všeobecnosti budú ľudia spať v akejkoľvek polohe, ktorá je pre nich najpohodlnejšia, existujú aj také, ktorým by ste sa mal ideálne vyhnúť.

Každý vie, že tehotné ženy by nemali spať na chrbte, no je tu aj poloha, ktorej by sa mal vyhnúť každý - a existuje veľmi dobrý dôvod, prečo by si tak mal urobiť aj ty. 

Ideálna poloha

Slávna Klinika Mayo informovala, že vo všeobecnosti je najlepšou možnosťou spanie na boku. „Existuje množstvo dôkazov, ktoré celkovo naznačujú, že spánok na boku je pravdepodobne lepší,” hovorí doktor Virend Somers, kardiológ a riaditeľ spánkového oddelenia v Centre pre klinické a translačné vedy Mayo Clinic.

image

Aj ty si hneď po prebudení vypiješ šálku kávy? Nič horšie nemôžeš urobiť, toto je ideálny čas na prvú dennú dávku kofeínu

Spánok na boku môže zabrániť kolapsu dýchacích ciest a naopak môže znížiť chrápanie. „A tak celkovo, spánok na boku - možno s mierne zdvihnutou hlavou, pokiaľ je to pohodlné - je dobrý spôsob spánku,” vysvetľuje doktorka Lois Krahnová, špecialistka na spánok z Mayo Clinic.

Najhoršia poloha

Aj keď množstvo ľudí považuje spanie na chrbte za najpohodlnejšiu polohu, rozhodne nie je ideálna - najmä pre ľudí so spánkovým apnoe. Táto porucha spôsobuje, že počas spánku prestávaš dýchať. Symptómy môžu zahŕňať hlasité chrápanie, epizódy, pri ktorých počas spánku prestávaš dýchať, lapanie po vzduchu, nadmerná ospalosť počas dňa a podráždenosť.

„Viem, že veľa ľudí polohu považuje za pohodlnú, pretože nezaťažujú kĺby,” hovorí doktorka Krahnová. „Spánok na chrbte znamená, že váš jazyk a čeľusť môžu spadnúť a zatlačiť dýchacie cesty. A mnoho ľudí pri spánku na chrbte viac chrápe.”

image

Poloha ovplyvňuje kvalitu spánku

Brainee x Canva

A čo spánok na bruchu?

Kým spánok na bruchu môže pomôcť udržať tvoje dýchacie cesty otvorené, môže tiež zaťažiť chrbticu a krk. Ak však máš problém zaspať v akejkoľvek inej polohe, môžeš použiť vankúše, ktoré ti poskytnú oporu.

„Ak nemôžete spať iným spôsobom, znížte námahu chrbta umiestnením vankúša pod boky a spodnú časť brucha. Ak to príliš nezaťažuje chrbát, použite vankúš pod hlavu,” vysvetľuje stránka.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. január 2025 11:54