Nový výskum skúmajúci krajiny po celom svete zistil, že najvyššie riziko samovrážd predstavuje pondelok v porovnaní s inými pracovnými dňami. Okrem toho sa zdá, že riziko narastá aj na Nový rok, píše portál Gizmondo.
Samovražda je kompikovaný jav, ktorý môže potenciálne ovplyvniť kohokoľvek. Sú však známe faktory, ktoré môžu ovplyvniť riziko, že ľudia budú mať samovražedné myšlienky, ako aj pravdepodobnosť pokusu o smrteľné sebapoškodzovanie.
Niektoré výskumy naznačili, že načasovanie kalendára môže byť jedným z takýchto faktorov, ale už menej bolo jasné, ktoré konkrétne dni a dátumy by mohli ovplyvniť samovraždu. V novej štúdii, publikovanej v magazíne The BMJ, tím výskumníkov podrobne preskúmal relevantné údaje.
Pondelky a Nový rok
Vedci analyzovali údaje o samovraždách zo 740 miest a iných miest v 26 krajinách v rokoch 1971 až 2019. Hoci existovalo veľa regionálnych rozdielov v miere a načasovaní samovrážd, našli niektoré vo všeobecnosti konzistentné trendy.
Konkrétne, samovraždy sa s najväčšou pravdepodobnosťou stali v pondelok v porovnaní s inými dňami pracovného týždňa, pričom v týchto dňoch došlo k približne 15 až 18 percentám samovrážd.
A vo všetkých skúmaných krajinách sa pravdepodobnosť samovrážd vždy na Nový rok zvýšila. Riziko samovrážd cez víkend a počas iných veľkých národných sviatkov, ako sú Vianoce, však bolo rôznorodejšie, avšak medzi krajinami boli značné rozdiely.
„Naše zistenia poskytujú empirické dôkazy o časových variáciách samovrážd, zvažujúc možné interakcie medzi základnými zraniteľnými stavmi so samovražednými myšlienkami a správaním, ako aj krátkodobými psychologickými výkyvmi odvodenými od meniaceho sa prostredia pred, počas a po sviatkoch a víkendoch,” napísali vedci.
Zistenia sú založené na údajoch z pozorovania, ktoré samotné nemôžu dokázať príčinnú súvislosť medzi rizikom samovrážd a akýmkoľvek faktorom, vrátane kalendára. Toto však nie je prvá štúdia, ktorá naznačuje, že najmä pondelky môžu vážne ovplyvniť samovražedné sklony ľudí.
Efekt nedodržaného sľubu
Niektoré výskumy naznačili, že by to mohlo byť spôsobené javom známym ako „efekt nedodržaného sľubu“, pri ktorom ľudia uvažujú o odložení samovraždy v očakávaní dovolenky alebo víkendu, len aby pocítili značné sklamanie, keď voľno neposkytuje takú podporu, ako sa očakávalo.
Začiatok pracovného týždňa sám o sebe môže tiež viac zaťažiť ľudí ohrozených samovraždou, ktorí sú vystresovaní kvôli svojej práci alebo zo začiatku ich ďalšieho týždenného životného cyklu. Čo sa týka Silvestra, výskumníci tvrdia, že hojné množstvo pitia alkoholu bežného pri oslavách Nového roka je pravdepodobne jedným z kľúčových faktorov.
Vedci dúfajú, že ich práca pomôže v rámci prevencie samovrážd. Ak sa ich riziko skutočne zvyšuje všade, napríklad počas Nového roka, potom by mohlo byť obzvlášť užitočné zamerať podporu organizácií práve v tomto čase.