O FOMO efekte si už pravdepodobne počul, prípadne si ho dokonca zažil. Skratka pre Fear Of Missing Out (strach z nedostatku) je psychologický stav, ktorý bol zavedený ešte v roku 2004, pripomína portál LadBible. Opisuje pocit, ktorý môžeš mať, keď sa okolo teba deje niečo lepšie, niečo, o čom máš pocit, že o to prichádzaš.
Tento pojem sa dokonca dostal do Oxfordského slovníka, kde je opísaný ako „strach z premeškania, úzkosť z toho, že inde sa môže stať vzrušujúca alebo zaujímavá udalosť, často vyvolaná príspevkami na webovej stránke sociálnych médií“. Toto je jednoducho niečo, čím si mnohí z nás už prešlo.
Prichádza FOBO
Ale zatiaľ čo FOMO sa zvyčajne vzťahuje na náš spoločenský život, novšie vytvorené FOBO je vidieť na pracoviskách a zdá sa, že naberá na tempe. Okrem toho si ho už zrejme tiež zažil. A čo znamená? Fear Of Becoming Obsolete (strach zo zastarania).
Tento výraz sa používa na opis obáv, ktoré môžeš mať, napríklad že tvoja rola sa stane zastaranou, pravdepodobne v dôsledku zavedenia nových technológií, ako je umelá inteligencia. Podľa prieskumu spoločnosti Gallup 22 percent pracovníkov v USA uviedlo, že sa obávajú, že technológie ich pripravia prácu. Oproti roku 2021 je to nárast o neuveriteľných sedem percent.
Veľký skok v posledných mesiacoch nastal najmä u tých, ktorí majú vyššie vzdelanie - tu sa percento znepokojených pracovníkov zvýšilo z ôsmich percent na 20. A zdá sa, že obavy nie sú neopodstatnené, keďže Goldman Sachs minulý mesiac odhadol, že „generatívna AI by mohla vystaviť automatizácii ekvivalent 300 miliónov pracovných miest na plný úväzok“.
Dá sa s tým bojovať
Ale aj keď sa to všetko môže zdať dosť pochmúrne, existuje niekoľko krokov, ktoré môžeš urobiť, aby si sa pokúsili zmierniť FOBO efekt. V prvom rade sa zamysli nad svojou kariérou - starostlivo zváž všetky oblasti, na ktorých by si mohol potrebovať popracovať, a potom na nich skús pracovať.
Môžeš mať to šťastie, že máš v práci k dispozícii príležitosti na kariérny rozvoj, aby si mohol rásť. Ak to však nie je možné, existujú online školenia a akadémie, kde môžeš absolvovať množstvo rôznych kurzov, aby si vyplnil medzery vo vedomostiach a doplnil si životopis.
Forbes tiež odporúča budovať vzťahy s kolegami, mentormi a odborníkmi z odvetvia, vďaka ktorým budeš v spojení a budeš môcť sledovať najnovšie trendy vo svojom odvetví. Základom je nespanikáriť a posúvať sa vpred.