Moungi BawendiReuters/MIT
StoryEditor

Nositeľ Nobelovej ceny za chémiu: Z prvej skúšky na univerzite ma vyhodili, bol som najhorší v triede

Miroslav Kamody18.07.2024., 08:30h

Život píše tie najbláznivejšie príbehy. Tu je jeden v hlavnej úlohe s mužom, ktorý bol po príchode na univerzitu najhorší v celom ročníku, no teraz získal Nobelovu cenu.

Lajkuj Brainee.sk na

Profesor z MIT Moungi Bawendi je spolulaureátom tohtoročnej Nobelovej ceny za chémiu za pomoc pri vývoji „kvantových bodiek“ – nanočastíc, ktoré sa teraz nachádzajú na televíznych obrazovkách novej generácie a zároveň pomáhajú osvetľovať nádory v tele.

Kvantové bodky sú nanočastice, takže ich malé vlastnosti, vrátane farby, sa riadia kvantovou mechanikou. Hoci ich neobjavil, Bawendi spôsobil revolúciu v technikách ich výroby s presnosťou a vo veľkom meradle, čím pripravil pôdu pre ich dnešné aplikácie.

image

V škole sme ju bifľovali, ale čo sme si reálne z chémie zapamätali? Tento kvíz o periodickej tabuľke vám to prezradí

Spomienky na Harvard

Ale ako vysokoškolák zažil svoju úplne prvú skúšku z chémie a spomenul si, že táto skúsenosť ho takmer „zničila“, píše portál ScienceAlert na základe agentúry AFP. Tento 62-ročný vedec tuniského a francúzskeho pôvodu vynikal vo vede počas celej strednej školy bez toho, aby sa musel zapotiť.

Keď však koncom 70. rokov prišiel na univerzitu Harvard ako vysokoškolák, čakalo ho tvrdé prebratie. „Bol som zvyknutý, že sa nemusím učiť na skúšky,“ povedal v stredu novinárom a dodal, že ho vystrašila obrovská veľkosť sály aj prísna prítomnosť proktora.

„Pozrel som sa na prvú otázku a nevedel som na to prísť, druhú otázku som tiež nevedel,“ spomína na vysokoškolské začiatky. Nakoniec získal 20 bodov zo 100, čo bola najnižšia známka v celej triede. „A ja som si pomyslel, bože, toto je môj koniec, čo tu robím?“

Vytrvať

Hoci Bawendi miloval chémiu, uvedomil si, že sa nenaučil umeniu prípravy na skúšky, a tak sa rýchlo pustil do nápravy. „Prišiel som na to, ako sa učiť, čo som predtým nevedel,“ povedal, a potom „som mal na každej skúške takmer 100 bodov.“

image

Benzín na prídel a búranie ciest. Čo všetko odporúča nemecký profesor, aby sme zachránili ľudstvo?

Jeho odkaz pre mladých je jednoduchý: „Vytrvajte“ a nenechajte sa „zničiť“ neúspechmi. „Kľudne ma to mohlo zničiť, moja prvá skúsenosť s F (najhoršia známka na vysokej škole), zďaleka najhoršia v celom ročníku,“ dodal.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
09. september 2024 14:30