
Profesor z MIT Moungi Bawendi je spolulaureátom tohtoročnej Nobelovej ceny za chémiu za pomoc pri vývoji „kvantových bodiek“ – nanočastíc, ktoré sa teraz nachádzajú na televíznych obrazovkách novej generácie a zároveň pomáhajú osvetľovať nádory v tele.
Spomienky na Harvard
Keď však koncom 70. rokov prišiel na univerzitu Harvard ako vysokoškolák, čakalo ho tvrdé prebratie. „Bol som zvyknutý, že sa nemusím učiť na skúšky,“ povedal v stredu novinárom a dodal, že ho vystrašila obrovská veľkosť sály aj prísna prítomnosť proktora.
„Pozrel som sa na prvú otázku a nevedel som na to prísť, druhú otázku som tiež nevedel,“ spomína na vysokoškolské začiatky. Nakoniec získal 20 bodov zo 100, čo bola najnižšia známka v celej triede. „A ja som si pomyslel, bože, toto je môj koniec, čo tu robím?“
Vytrvať
Hoci Bawendi miloval chémiu, uvedomil si, že sa nenaučil umeniu prípravy na skúšky, a tak sa rýchlo pustil do nápravy. „Prišiel som na to, ako sa učiť, čo som predtým nevedel,“ povedal, a potom „som mal na každej skúške takmer 100 bodov.“
Jeho odkaz pre mladých je jednoduchý: „Vytrvajte“ a nenechajte sa „zničiť“ neúspechmi. „Kľudne ma to mohlo zničiť, moja prvá skúsenosť s F (najhoršia známka na vysokej škole), zďaleka najhoršia v celom ročníku,“ dodal.