Pokiaľ si niekedy musel podstúpiť náročnú operáciu, prípadne sa bojíš zubára a musel ti odstrániť zub múdrosti, pravdepodobne si sa už stretol s anestéziou. Ako informuje portál Unilad, podáva sa počas lekárskych procedúr, aby si sa cítil pohodlne a hlavne - necítil bolesť.
V závislosti od situácie sa podáva celková (pri vážnej operácii), čiastočná (pri pôrode) alebo lokálna (trhanie zubu). Jej zmysel však zostáva rovnaký - žiadna bolesť. O poriadny rozruch na sociálnej sieti TikTok sa postarala žena, ktorá tvrdila, že celková anestézia „vás v skutočnosti neznecitlivie a nepomôže od bolesti“. Len ťa uspí, no telo stále cíti bolesť.
Telo všetko cíti
Trend pobláznil toľko ľudí, že sa k nemu vyjadril aj známy doktor a anestéziológ Zain Hasan. A ten prezradil, že tvrdenie ženy je „technicky správne“, ale zložitejšie. Doktor v nádeji, že „vyjasní zmätok“, povedal: „keď ste v celkovej anestézii, vaše telo stále cíti bolesť, ale váš mozog ju nespracuje.“
Hasan vysvetlil, že všetko závisí od množstva, ktoré dostaneš, od typu a od toho, aké ďalšie doplnky dostaneš počas procesu operácie. „Anestézia samotná funguje vo vašom mozgu, znecitliví váš mozog. Trochu ho uspí, ale vaše telo stále cíti bolesť, čo znamená, že vaše telo stále prechádza mini záťažovým testom.“
Mozog bolesť nespracuje
Doktor to vysvetľoval aj v niekoľkých predchádzajúcich videách: „Keď si prerežete sval, keď prerežete kožu, táto časť tela pocíti bolesť. Vaše srdce sa rozbúši, keby ste mohli, dýchali by ste oveľa rýchlejšie.“ Ale váš mozog to nespracuje.
„Tie isté metabolity, endorfíny, systémové uvoľňovanie – všetky tieto veci sa stále dejú. Vaše srdce stále bije. Ale pokiaľ vám váš poskytovateľ anestézie poskytne správne lieky, veľa tohto stresu to zmierni.“ Hasan doplnil, že tvoje telo „stále pociťuje stres z operácie, zo samotnej anestézie a zo všetkých ostatných faktorov, ktoré sú s tým spojené“.
Nevieme, ako funguje
A jednoduchšie povedané, hovorí: „Takže aj keď váš mozog nespracováva bolesť a vy ju cítite až potom, vaše telo stále cíti bolesť a stále prekonáte mini záťažový test, kedykoľvek absolvujete operáciu.“
Mimochodom, Národná zdravotná služba pripomína, že svet dodnes vlastne presne nevie, ako anestézia funguje, ale je známe, že „všetky anestetiká bránia nervom prenášať signály do mozgu“. V budúcnosti teda mysli na to, že v anestézii stále bolesť cítiš, no mozog ju nevie spracovať.