Čo je však na fajčení najviac škodlivé? Je to dym, nikotín, alebo napríklad decht? Aj o tejto oblasti panuje mnoho mylných predstáv, píše portál iDnes. Tak sa poďme pozrieť na tie najčastejšie.
Keď fajčím len príležitostne, tak to nevadí
Jedným z najčastejších mýtov spojených s fajčením je, že keď fajčíš málo alebo len príležitostne, nevystavuješ sa zdravotným rizikám. To však nie je pravda. Neexistuje žiadne množstvo vyfajčených cigariet, ktoré by bolo bezpečné.
Aj keby si fajčil len jednu denne, ohrozuješ tým svoje zdravie. Inými slovami, jediný spôsob, ako sa úplne vyhnúť zdravotným rizikám spojeným s fajčením, je nefajčiť vôbec.
Keď prestanem fajčiť, priberiem
Skoncovať s fajčením bezpochyby nie je jednoduché. Každý, kto to už skúsil, vie, že je to často beh na dlhú trať. A čo fajčiarom bráni, aby fajčiť prestali? Dôvodov je mnoho. Niekto nechce prísť o svoj obľúbený rituál, niekomu to chutí, iný sa bojí, že keď prestane, priberie. V poslednom prípade ide však iba o mýtus.
Dôvod, prečo niekedy čerství nefajčiari skutočne začnú priberať na váhe, je najmä ten, že sa snaží zajedať chuť na cigaretu. V tom prípade je teda vhodným riešením osvojiť si celkovo zdravý životný štýl a namiesto maškrtenia si ísť radšej treba zacvičiť.
Cigarety aj ich alternatívy škodia rovnako
Ak sa niekto domnieva, že medzi bezdymovými alternatívami a cigaretami nie je veľký rozdiel, je to ďalší omyl. V cigaretách tabak horí a vytvára sa dym plný škodlivých látok. Naopak bezdymové alternatívy síce nie sú bez rizika, pretože často obsahujú návykový nikotín, ale na rozdiel od cigariet tabak nespaľujú.
Ako napovedá názov, neprodukujú dym, teda škodlivý dym. Preto môžu výrazne znížiť množstvo škodlivých látok v porovnaní s cigaretami, a predstavujú tak menšie riziko pre zdravie.
Hlavnou príčinou zdravotných problémov je nikotín
Mnoho ľudí sa domnieva, že hlavnou škodlivou látkou v cigaretách je nikotín. To je však omyl. Nikotín je síce návyková látka, ktorá nie je bez rizika, ale hlavnou príčinou chorôb spojených s fajčením nie je. Tou sú škodlivé chemické látky v cigaretovom dyme, ktoré vznikajú pri horení tabaku.
Pre lepšiu predstavu - cigaretový dym obsahuje až šesť tisíc chemických látok, z ktorých zhruba sto je preukázateľne škodlivých. Najlepšie je prestať s fajčením a užívaním nikotínových výrobkov úplne. Pre tých, ktorí by však inak v fajčení pokračovali, je vhodnejšie zvoliť jednu z bezdymových alternatív.
E-cigarety a zariadenia na nahrievanie tabaku sú jedno a to isté
Aj keď to tak na prvý pohľad môže niekedy vyzerať, každý z týchto bezdymových výrobkov funguje na inom princípe. Ani u jedného z nich nedochádza k horeniu tabaku (na rozdiel od cigariet), takže nevzniká dym, ale aerosól, ktorý je významne menej škodlivý ako cigaretový dym. Tým však ich podobnosť končí.
Zariadenie na nahrievanie tabaku nahrieva tabakovú náplň, naopak e-cigarety tabak vôbec neobsahujú, nahrievajú kvapalinu. Tieto výrobky samozrejme nie sú bez rizika, väčšinou obsahujú návykový nikotín a sú určené iba dospelým fajčiarom, ktorí by inak naďalej pokračovali v fajčení.
Linka pomoci na odvykanie od fajčenia - 0908 222 722 - i poradne na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva poskytujú fajčiarom aktívnu akútnu pomoc, podchytávajú ľudí vo fáze rozhodovania sa a v abstinenčnej kríze. Protifajčiarska linka je prístupná každý pracovný deň od 8:00 do 15:00.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.