Opičie kiahnePexels/cdc/
StoryEditor

Máš zlý deň? Tohto Taliana neprekonáš. Po dovolenke mal pozitívny test na covid, opičie kiahne aj HIV

TASR25.08.2022., 10:21h

Muž z Talianska bol po návrate z dovolenky v Španielsku pozitívne testovaný na koronavírus, opičie kiahne a HIV. Ide o prvý známy prípad súbežnej nákazy týmito troma ochoreniami.

Lajkuj Brainee.sk na

Informáciu zverejnili výskumníci z Catanskej univerzity (Universita di Catania) na Sicílii v odbornom časopise The Journal of Infection. Vo štvrtok o tom informoval britský denník The Independent.

Talian (36) pociťoval únavu, mal horúčku a bolelo ho hrdlo niekoľko dní po návrate zo Španielska, kde mal nechránený sex. Na  Covid-19 bol pozitívne testovaný 2. júla. V nasledujúcich dňoch sa mu na tele objavili vyrážky a 5. júla vyhľadal lekársku pomoc v nemocnici v Palerme. Tam mu vyšiel pozitívny test na opičie kiahne.

image

Vedci varujú: Toto sú dva nové príznaky opičích kiahní, ktoré sa dajú ľahko prehliadnuť

Pozitívny aj 20 dní po prvom teste

Pri ďalších vyšetreniach lekári zistili aj nákazu vírusom HIV-1. Výskumníci sa domnievajú, že infekcia týmto vírusom bola relatívne nedávna. Talian uviedol, že negatívny test na HIV mal naposledy vlani v septembri. Po zotavení sa z príznakov covidu a opičích kiahní muža z nemocnice prepustili do domácej izolácie.

„Tento prípad ukazuje, ako sa môžu príznaky opičích kiahní a koronavírusu prekrývať a potvrdzuje, že v prípade koinfekcie sú anamnéza a sexuálne návyky kľúčové na stanovenie správnej diagnózy,” napísali výskumníci z Catanskej univerzity.

image

Test na opičie kiahne. FOTO: REUTERS

Reuters/

Dodali, že muž bol na opičie kiahne pozitívny aj 20 dní po prvom teste. Naznačuje to, že v takomto špecifickom prípade môže infekčnosť pretrvávať aj po ustúpení príznakov ochorenia.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. október 2023 01:13