Pexels.com/Eva Elijas, Foto: Ilustračné
StoryEditor

Akoby pred pár dňami behal medzi stromami. Vedci našli dokonale zachovaného jaštera z druhohôr

TASR03.02.2022., 15:30h
Nález predstavuje možnosť vidieť reálny výzor plaza, ktorý chodil po Zemi pred 110 miliónmi rokov.
Lajkuj Brainee.sk na

Žil 45 miliónov rokov pred slávnym Tyranosaurom rexom, ale stále vyzerá, akoby ešte pred pár dňami behal medzi stromami a lovil korisť. Telo plaza, ktorý žil na Zemi pred 110 miliónmi rokov, uchovala živica zo stromu vrátane kože a kožných šupín. O dokonale zachovanom jašterovi v mjanmarskom jantári vyšiel v pondelok (31.1.) článok v časopise Scientific Reports. Jeho hlavným autorom je vedec z Univerzity Komenského v Bratislave Andrej Čerňanský. TASR o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.  

Nebol to bežný pohľad

Jašter dostal názov Retinosaurus hkamtiensis. Nedospelý jedinec má zachovanú hlavu a prednú časť tela spolu s lopatkovým pletencom a prednými končatinami. Dĺžka lebky je približne jeden centimeter. Išlo teda o relatívne malého jaštera, avšak v prípade jantáru sú menšie nálezy bežné. Živica je prirodzená pasca pre mnohé organizmy a tie potom dokonale zakonzervuje.

„Nikdy nezabudnem na moment, keď som sa v Bangkoku v decembri 2019 pozeral do mikroskopu a v jantári som uvidel jaštera, ktorý bol tak dokonale zachovaný, že vyzeral, akoby zahynul len pred pár dňami. I pre skúseného paleontológa to totiž nebol bežný pohľad,“ opísal Čerňanský začiatky výskumu.

Vo vnútri vedci našli priedušnicu a časť priedušiek

Nález má vo vnútri trojrozmerne zachovanú kostru. V porovnaní s ostatnými nálezmi z mjanmarského jantáru má perfektne zachovanú kompletnú kožu. Viditeľné sú jednotlivé kožné šupiny, ich tvar, a to ako na hlave, tak i na tele. Dokonca sú zachované zvyšky oka a viečka.

Vo vnútri vedci našli priedušnicu a časť priedušiek. Nález predstavuje možnosť vidieť reálny výzor plaza, ktorý chodil po Zemi pred 110 miliónmi rokov. Ide o najzachovalejší nález, čo sa týka mäkkých tkanív. Vo väčšine prípadov sa zvykne zachovať len kostra.

Fosília od svojho objavu precestovala svet. Z Ázie putovala do USA, kde v Texase podstúpila CT. Následne letela do Austrálie, kde vedci pri jej štúdii použili počítačovú tomografiu – synchrotron. Táto metóda im umožnila študovať každý drobný detail tohto pravekého jaštera. Napokon pocestovala do Švajčiarska, kde je dodnes uložená v múzeu.

Vedec sa dlhodobo venuje výskumu stavovcov ukrytých v mjanmarskom jantári.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2023 02:42