28-tisíc rokov staré levíča našli zberatelia mamutích klov na sibírskom permafroste, teda v oblasti s trvalo zamrznutou pôdnou vodou. Mláďa našli v zachovalom stave, stále má srsť, vnútorné orgány a kostru. Hovorí sa aj o pozostatkoch materského mlieka, uvádza portál The Guardian.
Jedinečný nález
Jaskynné mláďa leva, ktorému dali meno Sparta, našli pri rieke Semyuelyakh v Jakutsku v roku 2018. Vedci uviedli, že levíča Sparta žilo pred 28-tisíc rokmi.
Meet Sparta, the ‘best preserved ice age animal ever found’. International research team publish a detailed study into two cave lion cubs found in Yakutia https://t.co/3S0TXnnsil pic.twitter.com/zFahAZKOAG
— The Siberian Times (@siberian_times) August 9, 2021
Podľa vedcov je v zachovalom stave, stále má srsť, vnútorné orgány a kostru. „Samotný nález je jedinečný, v Jakutsku taký doposiaľ nebol,“ objasnil Valery Plotnikov, jeden z autorov štúdie.
Plotnikov dúfa, že niektoré časti materského mlieka, ktoré sa môžu nachádzať v Sparte, ostanú neporušené. Vďaka tomu by vedci mohli pochopiť, aké bolo stravovanie jej matky.
Scientists said that an astonishingly well-preserved 28,000-year-old lion cub found in Siberian permafrost may even still have traces of mother’s milk in it https://t.co/4PdN5mbp0D pic.twitter.com/DSLjs1mLGK
— Reuters (@Reuters) August 14, 2021
Značné rozdiely
Štúdia bola publikovaná v žurnále Quaternary. Uvádza sa tam, že rok predtým bolo nájdené ďalšie levíča, samec Boris.
Mláďatá vo veku od jedného do dvoch mesiacov našli zberatelia mamutích klov. Nachádzali sa vo vzdialenosti 15 metrov, no zaujímavosťou je, že nielenže boli rôznych vrhov, ale aj sa narodili v rôznom časovom období. Boris totiž žil pred približne 43 448 rokmi.
To však ani zďaleka nie sú jediné nálezy, keďže v regióne sa v posledných rokoch našli aj ďalšie dve levíčatá - Uyan a Dina.