Socha cisáraFlickr/Manel
StoryEditor

Archeológovia objavili starobylú rímsku pevnosť vybudovanú cisárom Caligulom

TASR28.12.2021., 10:34h
Archeológovia objavili na holandskom pobreží zvyšky rozsiahlej rímskej pevnosti.
Lajkuj Brainee.sk na

O pevnosti sa predpokladá, že v roku 43 n. l. zohrala kľúčovú úlohu pri úspešnej invázii Rimanov do Británie. Informuje o tom denník The Guardian.

Pevnosť, ktorá dokázala poňať légiu niekoľkých tisícok na boj pripravených vojakov, sa nachádza pri obci Velsen v provincii Noord-Holland. Podľa vedcov išlo o najsevernejšie situovanú pevnosť rímskej ríše, ktorej účelom bolo udržať v bezpečnej vzdialenosti germánsky kmeň Chaukov (Ingaevones u Plinia staršieho).

Opevnený tábor, figurujúci v záznamoch pod latinským názvom Flevum, má rozlohu 11 hektárov. Vybudovať ho dal cisár Caligula v rámci príprav na pokus o dobytie územia Británie zhruba v roku 40 n. l. Dokončil ho a úspešne využil až jeho nástupca cisár Claudius pri invázii v roku 43.

​Rimania v priebehu troch rokov obsadili celú Britániu a spravili z nej súčasť svojho impéria. Pevnosť Flevum bola opustená v roku 47 n. l., keď Claudius nariadil všetkým svojim vojakom, aby sa stiahli za rieku Rýn. Rímska nadvláda nad Britániou sa skončila okolo roku 410.

Prvý dôkaz o existencii pevnosti pri Velsene objavili v roku 1945 školáci, ktorí v bývalej nemeckej protitankovej priekope našli úlomky keramiky. 

Nasledovali desaťročia archeologického výskumu, ale až najnovšie interpretácie zmenili význam tejto historickej lokality.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2023 21:18