O pevnosti sa predpokladá, že v roku 43 n. l. zohrala kľúčovú úlohu pri úspešnej invázii Rimanov do Británie. Informuje o tom denník The Guardian.
Pevnosť, ktorá dokázala poňať légiu niekoľkých tisícok na boj pripravených vojakov, sa nachádza pri obci Velsen v provincii Noord-Holland. Podľa vedcov išlo o najsevernejšie situovanú pevnosť rímskej ríše, ktorej účelom bolo udržať v bezpečnej vzdialenosti germánsky kmeň Chaukov (Ingaevones u Plinia staršieho).
Opevnený tábor, figurujúci v záznamoch pod latinským názvom Flevum, má rozlohu 11 hektárov. Vybudovať ho dal cisár Caligula v rámci príprav na pokus o dobytie územia Británie zhruba v roku 40 n. l. Dokončil ho a úspešne využil až jeho nástupca cisár Claudius pri invázii v roku 43.
Rimania v priebehu troch rokov obsadili celú Britániu a spravili z nej súčasť svojho impéria. Pevnosť Flevum bola opustená v roku 47 n. l., keď Claudius nariadil všetkým svojim vojakom, aby sa stiahli za rieku Rýn. Rímska nadvláda nad Britániou sa skončila okolo roku 410.
Prvý dôkaz o existencii pevnosti pri Velsene objavili v roku 1945 školáci, ktorí v bývalej nemeckej protitankovej priekope našli úlomky keramiky.
Nasledovali desaťročia archeologického výskumu, ale až najnovšie interpretácie zmenili význam tejto historickej lokality.