
Aj keď sa oceány rozprestierajú cez viac než dve tretiny našej planéty, ľudstvo má preskúmaných len približne päť percent ich rozlohy. Vedomosti o ich najhlbších miestach sú preto stále plné tajomstiev. Ale niekedy sa odpovede, ktoré prídu z tmy, netýkajú záhad života, ale civilizačného odpadu.
Presne to sa stalo, keď výskumníci z tímu Caladan Oceanic vyslali kameru do Challengerovej priehlbiny, najhlbšieho známeho bodu na Zemi, nachádzajúceho sa viac ako 10 900 metrov pod hladinou mora v Mariánskej priekope. Namiesto fascinujúceho tvora však kamera zaznamenala sklenenú pivnú fľašu.
Oceánografka Dr. Dawn Wrightová, ktorá sa výskumu zúčastnila, záber zdieľala na sociálnych sieťach s trpkým komentárom:„Čo sme videli pri prvom dotyku dna? FĽAŠU OD PIVA!“ Hoci by niekto mohol reagovať smiechom, Dr. Wright to vnímala ako mrazivý signál: „Ďalší dôkaz, že ako ľudstvo musíme konať lepšie pre oceán a biotopy, ktoré s nami zdieľajú túto planétu.“
Ako tam fľaša prežila?
Jednou z otázok, ktorá zaujala verejnosť, bola odolnosť fľaše voči obrovskému tlaku. Ako mohla prežiť tlak, ktorý by rozdrvil ponorku? Odpoveď je jednoduchá: fľaša bola otvorená, takže voda v jej vnútri vyrovnala tlak zvonka. Ak by bola uzavretá, tlak by ju okamžite zničil.
Zabudnutý odpad verzus stále prítomné tvory
Napriek tomuto znepokojujúcemu nálezu zostáva hlbina domovom jedinečných tvorov, vrátane šesťžiabrového žraloka, ktorého vedci nedávno objavili pri Fénixových ostrovoch. Tento "kravský žralok", ktorého predkovia sú starší ako dinosaury, má o jednu žiabru viac než bežné druhy a pripomína nám, že aj v tme žije niečo výnimočné.
Ticho hlbín hovorí jasne
Objav pivnej fľaše vo viac než 10-kilometrovej hĺbke nie je len kuriozitou. Je to varovanie. V oceáne, kde by mali vládnuť ticho a prírodné zákony, nachádzame stopy vlastnej ľahostajnosti. Planéta nemá záložný systém.
Ako napísala Dr. Wright:
„#ThereIsNoPlanetB“ – Žiadna planéta B neexistuje.