
10. februára sa na pláži Playa Quemada na Kanárskych ostrovoch objavila dlhá strieborná ryba s oranžovými plutvami. Ako píše portál Indy100, bežne žije až v hĺbke tisíc metrov, kde je absolútna tma, preto ju na brehu vidieť len zriedka. Video tohto nezvyčajného nálezu sa okamžite stalo virálnym a na Instagrame nazbieralo viac ako deväť miliónov zhliadnutí.
To však nebol jediný nedávny výskyt. Len deň predtým bola živá oarfish (u nás znám aj ako vesla) spozorovaná pri pláži Baja California Sur v Mexiku. Na záberoch bolo vidieť, ako sa pohybuje v plytkých vodách, kým ju návštevníci pláže neskôr nevrátili späť do mora.
Je poslom skazy?
Podľa japonských legiend sa nazýva „poslom morského boha” a často sa spája so zemetraseniami a katastrofami. Keď sa objaví pri pobreží, mnohí to vnímajú ako predzvesť blížiaceho sa nešťastia. A hoci vedci takéto teórie považujú za mýty, niektoré fakty im dávajú minimálnu dôveryhodnosť.
Doktorka Rachel Grantová, odborníčka na zvieraciu biológiu z Anglia Ruskin University v Cambridge, tvrdí, že existuje teoretická možnosť, že podmorská seizmická aktivita môže mať vplyv na tento druh ryby, ktorej veľkosť môže dosahovať až šesť metrov.
Dôvodom môže byť zemetrasenie alebo činnosť človeka
„Keď nastane zemetrasenie, v horninách sa môže nahromadiť tlak, čo spôsobí uvoľnenie elektricky nabitých iónov do vody. Tieto ióny môžu vytvoriť toxický peroxid vodíka alebo oxidovať organické látky, čo môže ryby zabíjať alebo ich vyhnať bližšie k hladine,“ vysvetlila.
Niektorí odborníci tiež naznačujú, že na správanie hlbokomorských rýb môžu mať vplyv aj vojenské ponorky, podvodné explózie alebo znečistenie oceánov.