Guillermo Söhnlein založil OceanGate v roku 2009 so Stocktonom Rushom, ktorý spolu s ďalšími štyrmi cestujúcimi zomrel pri tragickej nehode ponorky Titan počas ponoru k vraku Titanicu.
Avšak aj napriek tomuto incidentu medzinárodných rozmerov Söhnlein buduje „komunitu“ nadšencov Venuše, s ktorými plánuje na Venuši založiť ľudské kolónie.
„Zabudnite na OceanGate. Zabudnite na Titan. Zabudnite na Stocktona. Ľudstvo by mohlo byť na pokraji veľkého prielomu, ktorý musíme využiť,“ povedal v staršom rozhovore pre Business Insider Söhnlein, ktorý z OceanGate odišiel pred desiatimi rokmi.
V minuloročnom rozhovore pre Times Radio Söhnlein povedal, že bol zapojený do „prvých fáz“ vývojového programu, ktorý navrhol predchodcu ponorky Titanu, ale nie samotného Titanu. Napriek tomu jeho spojitosť s touto spoločnosťou na neho hádže veľmi nedôverčivé svetlo.
So svojim ambicióznym nápadom prišiel už v roku 2020, kedy založil nadáciu Humans2Venus s cieľom vytvoriť „najväčšiu globálnu komunitu všeobecných a profesionálnych nadšencov Venuše“. V januári 2024 založil podľa Daily Mail rodák z Argentíny aj spoločnosť Space Bridge Partners, ktorá spája komerčných investorov s misiami na prieskum vesmíru.
A napriek tomu, že ľudia ešte ani nevytvorili funkčnú základňu na Mesiaci, Söhnlein zostáva optimistom, a kolóniu na Venuši plánuje už do rok 2050. A prvé stanice s posádkou by na planéte mohli byť dokonca ešte pred rokom 2040.
Lepšia ako Mars
S povrchovými teplotami dostatočne horúcimi na roztopenie olova a atmosférou plnou mrakov kyseliny sírovej väčšina vedcov tvrdí, že Venuša je úplne neobývateľná. Söhnlein však neplánuje postaviť kolónie na povrchu, ale vznášajúce sa mestá asi 50 kilometrov v jedovatej atmosfére planéty.
V tejto výške je sila gravitácie ekvivalentná 98 percentám Zeme, čo je podľa Söhnleina nevyhnutné na prežitie ľudskej kolónie. Navyše, tlak vzduchu v tejto výške je ekvivalentný tlaku na zemskom povrchu a teploty sa držia na relatívne prijateľných 30 až 50 stupňov Celzia.
A čo sa týka mrakov kyseliny sírovej, hovorí, že tieto možno prekonať dýchacími prístrojmi a kyselinovzdornými materiálmi.
Vo svojom blogu Humans2Venus v apríli uviedol, že Venuša je pre ľudí lepšia vyhliadka ako Mars, na ktorý sa zameriava NASA a SpaceX Elona Muska. „Skutočnosť je taká, že Venuša je oveľa bližšie k Zemi a má oveľa podobnejšiu obežnú dráhu, čo ju robí oveľa dostupnejšou ako Mars. Kolonizácia Venuše by obsahovala nižšie náklady, častejšie letové okná, kratšie časy prechodu a vyššiu bezpečnosť,“ dodal.