Na leteckej snímke jadrová elektráreň Fukušima Daiči na severe Japonska./Tasr
StoryEditor

Japonsko začalo vypúšťať rádioaktívnu vodu z Fukušimy. Tvrdí, že riziko je minimálne

Michal ČiernikTASR24.08.2023., 11:00h

Napriek protestom začali zo zničenej elektrárne v Japonsku vypúšťať kontaminovanú vodu. Podľa prevádzkovateľov je jej likvidácia z bezpečnostného hľadiska nevyhnutná.

Lajkuj Brainee.sk na

Japonsko začalo vo štvrtok o trinástej hodine miestneho času s postupným vypúšťaním 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z japonskej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu. Uviedla to spoločnosť spoločnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO). TASR správu prevzala z agentúry AFP.

S vypúšťaním vody Tokio začalo takmer 12 a pol roka po jadrovej katastrofe v elektrárni Fukušima, ktorú v marci 2011 spôsobilo silné zemetrasenie a následná vlna cunami.

Nemala by predstavovať riziko

Voda, ktorá je v areáli elektrárne uskladnená v asi tisíc nádržiach, je stále mierne rádioaktívna a pred vypustením do oceánu sa riedi, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty a znížil sa tak jej možný vplyv na životné prostredie. Vypúšťanie má trvať desiatky rokov.

Prevádzkovatelia elektrárne filtrovali vodu, aby odstránili viac ako 60 rádioaktívnych látok. Nebude však úplne bez žiarenia, pretože bude stále obsahovať trícium a rádioaktívne izotopy uhlíka-14, vodíka a uhlíka, ktoré sa z vody nedajú ľahko odstrániť.

„Pokiaľ sa bude vypúšťanie vykonávať podľa plánu, radiačné dávky pre ľudí budú mizivo malé – viac ako tisíckrát menšie ako dávky, ktoré každý rok dostávame z prirodzeného žiarenia,“ hovorí pre BBC profesor Jim Smith, ktorý vyučuje environmentálnu vedu na Univerzita v Portsmouthe.

Odborníci tiež poznamenávajú, že kontaminovanú vodu vypúšťajú do masívnej vodnej plochy, Tichého oceánu. „Všetko, čo sa uvoľní, bude masívne zriedené,“ hovorí profesor Gerry Thomas, ktorý vyučuje molekulárnu patológiu na Imperial College London.

Obrovská kritika a nesúhlas

Tento zámer však napriek schváleniu Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) naďalej vyvoláva kritiku nielen v Japonsku, ale i v susedných krajinách.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin v utorok zopakoval námietku Pekingu a dodal, že prijme „nevyhnutné opatrenia na ochranu morského prostredia, bezpečnosti potravín a verejného zdravia.“ Japonsko „uprednostňuje svoj vlastný záujem nad dlhodobým blahom celého ľudstva vypúšťaním odpadovej vody,“ dodal Wang.

image

Japonsko plánuje vypustiť kontaminovanú vodu zo zničenej jadrovej elektrárne vo Fukušime. Údajne nepredstavuje vážnu hrozbu

Hongkong uviedol, že „okamžite aktivuje“ obmedzenia dovozu niektorých japonských potravinárskych výrobkov. Južná Kórea aj Čína už dovoz rýb zakázali z okolia Fukušimy.

Juhokórejská vláda však tento plán podporila a obvinila demonštrantov zo šírenia paniky. Zástupcovia spoločnosti TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkuje, a vláda tvrdia, že likvidácia kontaminovanej vody je nevyhnutná, napríklad pre obmedzenie nebezpečenstva nekontrolovaného úniku pri ďalšom zemetrasení či cunami.

menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
06. december 2023 05:45