
V decembri 2010 zhorel v Írsku 76-ročný muž na podlahe svojej obývačky. Takmer o rok neskôr patológ oficiálne potvrdil, že zomrel na zvláštny jav, spontánne samovznietenie. Podobných prípadov sa podľa Insideru stalo za posledných 300 rokov vyše 200. „Pri tomto zvláštnom jave bývajú ruky a nohy obete nedotknuté, zatiaľ čo trup a hlava sú spálené na popol,“ povedal Roger Byard, patológ z University of Adelaide.
Byard však týmto teóriám neprikladá veľkú vedeckú váhu. „Áno, ľudské telá horia, ale neexistuje absolútne žiadny dôkaz, že k tomu dochádza ako samovznietenie,“ povedal patológ. Prakticky každý prípad zahŕňal externý zdroj plameňa, dodal Byard. Najčastejšími vinníkmi sú zapálené cigarety, lampy či sviečky.
Prevládajúce vedecké vysvetlenie spontánneho ľudského vznietenia je známe ako efekt knôtu, ktorý predpokladá, že ľudia sa môžu správať ako sviečky. Táto teória naznačuje, že tuk funguje ako zdroj paliva a ľudské telo je po zapálení udržiavané v plameni prostredníctvom vlastného tuku. Deky a oblečenie medzitým pôsobia ako knôt sviečky.
V roku 1998 vedci v Spojenom kráľovstve v rámci televízneho programu BBC replikovali tento jav na mŕtvom prasati. Pred zapálením zabalili jeho trup do deky, pričom končatiny nechali voľné. Výsledný efekt bol veľmi podobný ľudským prípadom samovznietenia. „Ľudia stále veria rôznym mýtom. Skutočná pravda, je však oveľa, oveľa jednoduchšia ako Boží zásah,“dodal Byard.