Nové snímky z JWST zachytávajú planétu ako sivobielu.Twitter/nasa Webb Telescope/
StoryEditor

Nepodarilo sa to celé desaťročia. Webbov ďalekohľad zachytil prachové prstence Neptúna

TASR22.09.2022., 09:00h

Ďalekohľad tiež zachytil aj sedem zo 14 doteraz známych Neptúnových mesiacov. Jedným z nich je veľký mesiac Triton, ktorý je väčší ako trpasličia planéta Pluto.

Lajkuj Brainee.sk na

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba (JWST) na novej snímke detailne zachytil planétu Neptún a jej jemné prachové prstence, čo sa nepodarilo už celé desaťročia. V stredu to oznámili predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Úplne nový pohľad na atmosféru Neptúna 

Astronómom sa naposledy podarilo vidieť najvzdialenejšiu planétu Slnečnej sústavy tak detailne v roku 1989, keď okolo nej preletela kozmická sonda Voyager 2.

image

Nádhera, akú si doteraz nevidel. Webbov ďalekohľad zhotovil najkvalitnejšie snímky planéty Jupiter

Mark McCaughrean z Európskej vesmírnej agentúry uviedol, že schopnosť JWST zhotovovať infračervené zábery poskytla úplne nový pohľad na atmosféru Neptúna. Ďalekohľad podľa neho pri zhotovovaní snímky „odfiltroval všetko žiarenie a pozadie“ tak, že vedci teraz môžu začať skúmať zloženie atmosféry tejto planéty.

Na predchádzajúcich záberoch, ktoré boli zhotovené Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom, má Neptún tmavomodrú farbu, čo je spôsobené prítomnosťou metánu v jeho atmosfére. Nové snímky z JWST však zachytávajú planétu ako sivobielu.

Veľký mesiac Triton

Ďalekohľad tiež zachytil aj sedem zo 14 doteraz známych Neptúnových mesiacov. Jedným z nich je veľký mesiac Triton, ktorý je väčší ako trpasličia planéta Pluto.

JWST začal fungovať vlani v decembri vo vzdialenosti približne 1,6 milióna kilometrov od Zeme. NASA jeho prvé zábery zverejnila v júli. 

menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
25. september 2023 02:30