Ilustračný obrázok.Pixlr/unsplash/kristian Gonzalez/zhivko Minkov/
StoryEditor

Zažil si už, že ti niekto bez vysvetlenia zmizol zo života a po čase sa opäť ozval? Ide o toxický trend, ktorý je horší ako ghosting

Sarah Dobiašová15.11.2024., 11:00h

Randenie v dnešnej dobe môže byť poriadnou výzvou. Každý týždeň sa objaví nový negatívny trend, ktorý znepríjemňuje život osamelým srdciam. Jedným z najnovších a najväčších fenoménov je takzvané „zombovanie“, ktoré je podľa niektorých horšie než tradičný „ghosting“. Poďme sa pozrieť, o čo vlastne ide a prečo sa tento trend stal predmetom diskusií medzi odborníkmi a tými, ktorí ho zažili na vlastnej koži.

Lajkuj Brainee.sk na

Aby si pochopil, čo znamená byť „zombovaný“, musíš najprv vedieť, čo je to „ghosting“. Tento termín popisuje situáciu, keď osoba náhle a bez vysvetlenia preruší všetku komunikáciu. Či už ide o kamaráta, niekoho, s kým si mal pár rande, alebo o dlhodobý vzťah, účinok je vždy rovnaký – zmätok, pochybnosti, frustrácia a pocity opustenosti.

Zombovanie: Je to horšie než ghosting?

Zombovanie je podobné ghostingu, ale s jedným kľúčovým rozdielom: Kým pri ghostingu ťa dotyčná osoba úplne ignoruje, pri zombovaní sa po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch bez kontaktu, náhle vráti do tvojho života. 

Ako vysvetľuje speváčka Mariel Darling na TikToku: „Je to ako ghosting, ale on sa vráti z mŕtvych po pár mesiacoch a opäť sa ozve.“ Tento nečakaný návrat môže byť ešte bolestivejší, pretože sa ti táto osoba opäť vráti do života bez vysvetlenia, akoby sa nič nestalo. Mnoho ľudí popisuje túto skúsenosť ako ešte toxickejšiu než klasické ignorovanie.

image

Ženy nás odmietajú, ghostujú, nemáme chuť randiť. Hovoria muži o zoznamkách

Odborníci varujú pred poškodením sebavedomia

Podľa expertky na randenie Samantha Jayne je zombovanie oveľa starším fenoménom, než si myslíme. „Tento trend existuje už tak dlho, ako existujú aj vzťahy,“ tvrdí Jayne, ktorá dodáva, že môže mať veľmi negatívny dopad na duševné zdravie. „Môže to vážne poškodiť sebavedomie a vyvolať pocity úzkosti a strachu z opustenia. Keď sa osoba vracia po dlhšej dobe, môže to vyvolať nádej, ale aj bolestivé pripomenutie toho, ako náhle a bez vysvetlenia zmizla.“

Odborníčka ďalej varuje, že často sa stáva, že takáto osoba očakáva, že sa všetko vráti naspäť na staré koľaje, akoby by sa nič nestalo. Bez akéhokoľvek ospravedlnenia alebo vysvetlenia. 

Prečo niekto zombuje?

Aj keď sa môže zdať, že „zombovanie je úplne nezmyselné a zraňujúce, niektorí odborníci tvrdia, že nie vždy ide o zlý úmysel. Kathryn Alice, odborníčka na vzťahy a odborníčka na zlomené srdcia, tvrdí, že niektorí ľudia sa po čase môžu vrátiť, pretože si uvedomili, že si s daným človekom vytvorili emocionálnu väzbu. „Môže to byť preto, že si neboli úplne istí svojimi pocitmi alebo si uvedomili, že ich k vám niečo ťahá,“ hovorí Alice. 

Ale aj v tomto prípade radí postupovať opatrne. Pred tým, než odpíšeš na správy, je dôležité zvážiť, čo to pre teba celé znamenalo. „Ak to necítite ako dobrú voľbu, možno je lepšie sa od toho vzťahu odpútať,“ odporúča odborníčka.

image

Ilustračný obrázok.

Pixlr/unsplash/kristian Gonzalez/zhivko Minkov/

Aj keď sa môže zdať, že zombovanie je len ďalším z negatívnych trendov v randení, je dôležité si uvedomiť, že tento jav sa môže vyskytovať z rôznych dôvodov. A či už ide o skutočnú potrebu kontaktu alebo len o náhodné a bezmyšlienkové rozhodnutie, výsledok je rovnaký – človek môže byť zmätený a trápiť sa. Najlepšou radou je teda rešpektovať seba samého a neprepadnúť pokušeniu opätovne sa zapliesť do vzťahu, ktorý ti už raz spôsobil bolesť.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/vztahy, menuAlias = vztahy, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
11. december 2024 07:46