Je nás na svete viac, ako sme si mysleli?Unsplash/Owen Cannon
StoryEditor

Odborníci tvrdia, že na Zemi môže byť aj o miliardu viac ľudí, ako sme si mysleli. Ako sa mohla stať taká zásadná chyba?

Miroslav Kamody27.03.2025., 11:00h

Na svete môže byť omnoho viac ľudí, ako sme si doteraz mysleli. A to zásadne.

Lajkuj Brainee.sk na

Myslíme si, že vieme, koľko ľudí žije na Zemi. Ako však píše portál ScienceAlert, najnovšia štúdia ale naznačuje, že by nás mohlo byť oveľa viac, ako si myslíme – konkrétne v odľahlejších vidieckych oblastiach, kde populáciu zásadne podhodnocujeme.

Dôvodom je spôsob, akým odhadujeme počet obyvateľov. Väčšina globálnych populačných údajov používa metódu rozdelenia sveta na štvorce (gridové mapovanie), kde sa populácia v každom štvorci odhaduje na základe údajov zo sčítania obyvateľstva. No táto metóda je kalibrovaná skôr na mestské oblasti, zatiaľ čo vidiek ostáva slepou škvrnou.

image

Preľudnenie príde skôr ako sme si mysleli. Kedy dosiahne populácia svoje doterajšie maximum?

Vidiecke oblasti môžu byť podhodnotené až o 84 percent

Podľa výskumníkov z Aaltovskej univerzity vo Fínsku je realita alarmujúca. Vidiek tvorí 43 percent svetovej populácie (ktorá sa kompletne odhaduje na osem miliárd ľudí), no ak sú ich odhady správne, mohli by sme mať v systéme nezapočítané stovky miliónov až miliardy ľudí.

„Naša štúdia ako prvá poskytuje dôkazy, že značná časť vidieckej populácie chýba v globálnych databázach,” hovorí environmentálny inžinier Josias Láng-Ritter z Aalto University.

Podhodnotenie vidieckeho obyvateľstva sa pohybuje v rozmedzí 53 až 84 percent. Týmto číslam dáva za pravdu analýza 307 vodných priehrad v 35 krajinách. Vedci porovnali oficiálne účty vysťahovaných osôb s populačnými odhadmi v danej oblasti a rozdiely boli obrovské.

image

Je nás na svete viac, ako sme si mysleli?

Unsplash/Rob Curran

Chýbajúce dáta, chýbajúce služby

Hlavný problém spočíva v tom, že väčšina dostupných dát – či už ide o sčítanie obyvateľstva, zdravotné či infraštruktúrne údaje – tieto sú v mestách omnoho presnejšie. Vidiecke oblasti majú menej dostupných údajov, a tak sa počet ich obyvateľov systematicky podceňuje.

„Tieto datasety boli používané v tisícoch štúdií a pri rozhodovaní na globálnej úrovni, ale ich presnosť nebola systematicky vyhodnocovaná,” dodáva Láng-Ritter.

Nie všetci odborníci s touto štúdiou, publikovanou v Nature Communications, súhlasia. Ako upozorňuje portál New Scientist, niektorí vedci tvrdia, že vylepšenie satelitných snímkov a lepšie zberanie dát by mohli tieto rozdiely zmierniť. No aj keby sa ukázalo, že reálne podhodnotenie je menšie, mohla by sa korigovať populácia v rozsahu stoviek miliónov ľudí.

image

Kedy dobehnú zvieratá v inteligencii človeka? Niektoré dovtedy vyhynú, jeden druh má šancu

Zmenilo by to všetko

Tieto populačné odhady sa používajú všade – od plánovania verejných služieb, cez zdravotníctvo, až po klimatické výskumy. Ak ľudí nevidíme v databázach, nevidíme ich ani v politických rozhodnutiach.

Vedci preto volajú po lepších metódach sledovania vidieckej populácie. „Ak chceme zabezpečiť rovnaký prístup k službám a zdrojom aj pre vidiecke komunity, musíme začať otvorene diskutovať o týchto populačných mapách,“ uzatvára Láng-Ritter.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. apríl 2025 10:32