
Myslíme si, že vieme, koľko ľudí žije na Zemi. Ako však píše portál ScienceAlert, najnovšia štúdia ale naznačuje, že by nás mohlo byť oveľa viac, ako si myslíme – konkrétne v odľahlejších vidieckych oblastiach, kde populáciu zásadne podhodnocujeme.
Vidiecke oblasti môžu byť podhodnotené až o 84 percent
„Naša štúdia ako prvá poskytuje dôkazy, že značná časť vidieckej populácie chýba v globálnych databázach,” hovorí environmentálny inžinier Josias Láng-Ritter z Aalto University.
Podhodnotenie vidieckeho obyvateľstva sa pohybuje v rozmedzí 53 až 84 percent. Týmto číslam dáva za pravdu analýza 307 vodných priehrad v 35 krajinách. Vedci porovnali oficiálne účty vysťahovaných osôb s populačnými odhadmi v danej oblasti a rozdiely boli obrovské.
Chýbajúce dáta, chýbajúce služby
Hlavný problém spočíva v tom, že väčšina dostupných dát – či už ide o sčítanie obyvateľstva, zdravotné či infraštruktúrne údaje – tieto sú v mestách omnoho presnejšie. Vidiecke oblasti majú menej dostupných údajov, a tak sa počet ich obyvateľov systematicky podceňuje.
„Tieto datasety boli používané v tisícoch štúdií a pri rozhodovaní na globálnej úrovni, ale ich presnosť nebola systematicky vyhodnocovaná,” dodáva Láng-Ritter.
Nie všetci odborníci s touto štúdiou, publikovanou v Nature Communications, súhlasia. Ako upozorňuje portál New Scientist, niektorí vedci tvrdia, že vylepšenie satelitných snímkov a lepšie zberanie dát by mohli tieto rozdiely zmierniť. No aj keby sa ukázalo, že reálne podhodnotenie je menšie, mohla by sa korigovať populácia v rozsahu stoviek miliónov ľudí.
Zmenilo by to všetko
Tieto populačné odhady sa používajú všade – od plánovania verejných služieb, cez zdravotníctvo, až po klimatické výskumy. Ak ľudí nevidíme v databázach, nevidíme ich ani v politických rozhodnutiach.
Vedci preto volajú po lepších metódach sledovania vidieckej populácie. „Ak chceme zabezpečiť rovnaký prístup k službám a zdrojom aj pre vidiecke komunity, musíme začať otvorene diskutovať o týchto populačných mapách,“ uzatvára Láng-Ritter.