Novela vyvolala odpor v parlamente aj pred nímReuters/Marton Monus
StoryEditor

Odpor v parlamente aj pred ním. Maďarsko zakázalo dúhové pochody a schválilo nástroje na rozpoznávanie ich účastníkov

Miroslav KamodyČTK20.03.2025., 11:30h

Maďarský prezident Tamás Sulyok podpísal zákon zakazujúci pochody hrdosti LGBTI +, ktorý v utorok v zrýchlenom čítaní prijal parlament.

Lajkuj Brainee.sk na

Sulyoka, ktorý sa stal prezidentom vlani v marci, do funkcie navrhla vládnuca strana Fidesz premiéra Viktora Orbána stojaca za návrhom podpísaného zákona.

Zákon, ktorý Fidesz navrhol v pondelok, hrozí účastníkom pochodov pokutou až 200-tisíc forintov (500 eur) a úradom dáva právomoc, aby používali nástroje na rozoznanie a identifikáciu zúčastnených ľudí.

image

Biskupka na omši žiadala Trumpa, aby prestal rozsievať strach medzi migrantov a LGBTI ľudí. Nazval ju odpornou

Sporná novela

Ide o novelu maďarského zákona o zhromaždení, ktorý zakazuje organizovať zhromaždenie porušujúce právne predpisy o ochrane detí. Tie zakazujú šíriť medzi ľuďmi mladšími ako 18 rokov materiály zobrazujúce alebo propagujúce homosexualitu.

So zákonom sa však spája hneď niekoľko problémov. Veľkú vlnu kontroverzie vyvolal plán Orbánovej vlády používať systémy na rozpoznávanie tváre na účastníkov Pride pochodov. To však ide proti európskej legislatíve o umelej inteligencií, upozorňuje portál Euractiv.

Maďarsko ide opäť proti pravidlám

Únia má totiž takzvaný Akt o umelej inteligencii, ktorý použitie takéhoto softvéru limituje iba na výnimočné okolnosti, ako je ohrozenie národnej bezpečnosti alebo terorizmus. Laura Caroli, ktorá vyjednávala o pravidlách v oblasti umelej inteligencie, vysvetlila, že používanie rozpoznávania tváre na takýchto podujatiach je aktom „aktívne zakázané“.

Účelom prijatých pravidiel bolo práve zabrániť vládam, aby podobný softvér zneužívali. „Podľa Caroli by šlo o porušenie pravidiel, aj keby sa Maďarsko snažilo argumentovať, že pochody ohrozujú národnú bezpečnosť, alebo sú prejavom terorizmu. Pravidlá o zakázaných postupoch v oblasti umelej inteligencie nadobudli účinnosť 2. februára,” vysvetľuje Euractiv.

Je vysoko pravdepodobné, že na zákon zareaguje aj európska exekutíva. Podobne je na tom aj pôvodný text maďarského zákona, ktorý má údajne chrániť mládež, no v praxi obmedzuje zobrazovanie LGBTI+ komunity v médiách a na verejnosti. Ten čelí súdnemu konaniu na Súdnom dvore Európskej únie.

Odpor v parlamente aj pred ním

Legislatívu v utorok v zrýchlenom čítaní podporilo 136 zákonodarcov z Fideszu, kresťanskí demokrati, konzervatívci a krajne pravicoví poslanci. Proti bolo 27 zákonodarcov.

image

Austrália smúti, zomrel tučniak Sphen. Preslávil sa spolunažívaním s partnerom rovnakého pohlavia, vychovali spolu aj mláďatá

Opozičníci počas hlasovania zapálili dymovnice, pustili sovietsku hymnu a kričali, uviedli agentúry AP a AFP. Niekoľko hodín po prijatí zákona sa pred sídlom parlamentu tiež zišlo vyše tisíc ľudí, ktorí skandovali protivládne heslá a zablokovali dopravu. Organizátori pochodu Budapest Pride, ktorý sa má konať koncom júna, povedali, že ho napriek zákazu usporiadajú.

Podľa organizácie Amnesty International nový zákon vracia Maďarsko o tri desaťročia späť a ďalej podkopáva ťažko získané práva LGBTI+ komunity. Eurokomisárka pre rovnosť Hadja Lahbibová zase zdôraznila, že právo na pokojné zhromažďovanie je základným právom, ktoré treba obhajovať v celej Európskej únii.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. marec 2025 13:10