
Druhá obeť kolínskeho gangu
Dotyčný sa volal Martin a mal 28 rokov. O pár rokov mladšiemu Biedermanovi do určitej miery imponoval, napríklad tým, ako bezchybne vedel vrhať útočné nože. Lenže obdiv k človeku je jedna vec a túžba po peniazoch druhá.
Kolínsky gang si to vyložil ako príležitosť, ktorú si nemôžu nechať ujsť. Oto so svojim komplicom Jaroslavom Pavlíčkom vylákali Martina na cestu do klubu v Újezdu nad Lesy na východnom okraji Prahy. Malo ísť o obchodnú schôdzku. Uskutočnila sa 1. júna 1995, no na miesto určenia nedošli. Zastavili na odpočívadle pri ceste I/12 - teda na hranici Klánovického lesa.
Biederman tu Martina zastrelil dvoma ranami, pričom jedna mierila do srdca a druhá do hlavy. Po tejto doslova poprave odviezli mŕtvolu na rozkopaný dvor jedného z členov gangu a tam ho zakopali.
Potom sa ale vrahom začala na päty lepiť smola. V Martinovej peňaženke našli iba sedem tisíc korún. Podnikateľ bol známy tým, že kľúč od „slávneho“ trezora nosí neustále pri sebe, ale tentoraz tomu tak nebolo. Biedermana a spol. to však neodradilo a po pár dňoch si pre trezor jednoducho prišli. Aké bolo ich prekvapenie, keď ho rozrezali a vo vnútri na nich... nečakalo vôbec nič.
Keď sa totiž Martin dlhšiu dobu neukázal doma, jeho manželka nahlásila na polícii jeho nezvestnosť. Strážcovia zákona jej poradili, nech zoberie všetky peniaze a aj s deťmi zmizne. Ona ich vypočula, čím si dosť možno zachránila život.
Kolínsky gang to pochopiteľne sklamalo, ale od ďalších nezákonných akcií to jeho členov rozhodne neodradilo - zavraždili koniec koncov ďalších troch ľudí. Keď ich policajti neskôr konečne do jedného pochytali, vyfasovali vysoké tresty. Ten najvyšší čakal práve na „vykonávateľa“ Ota Biedermana. Dodnes si odpykáva doživotie a nič na tom nezmenila ani jeho žiadosť o predčasné prepustenie z roku 2022.
Lesná skrýša Davida Lubinu
Síce si odsedel osem a pol roka za prepadnutie pošty v Lidicích, počas ktorého dokonca zajal rukojemníkov, ale o napravení celoživotného problémového muža nemohla byť reč. Ďalší pobyt v kriminále ho čakal za to, že v autobuse ohrozoval cestujúcich plynovou pištoľou. Ten vôbec najhorší skutok však tridsiatnik David Lubina spáchal v pondelok 13. októbra 2005.
Onoho dňa toho veľa nezjedol, zato alkoholu vypil mnohonásobne viac, než je zdravé. Väčšina ľudí by po takej pijatike upadla do opileckých mdlôb, Lubina sa však vydal do ulíc. Chystal sa vylúpiť banku, na čo sa ozbrojil pištoľou. Na svojím spôsobom komplikovaný zločin nakoniec nezobral dostatok odvahy, preto si vybral oveľa jednoduchší cieľ.
Došiel na pražské Karlovo námestie, kde si na jednej z lavičiek prisadol k dievčaťu, ktoré si sem vyrazilo zjesť desiatu. Vybral si ju viac-menej náhodne a o to väčším šokom pre ňu bolo jeho nasledujúce správanie. Vrazil jej do chrbta hlaveň pištole a pohrozil jej, že ak s ním neodíde, skončí s guľkou v obličkách alebo chrbtici.
Snažila sa ho podplatiť peniazmi aj mobilom, ale márne. „Keď som sa pýtala, prečo by to vlastne robil, prečo by ma chcel zastreliť, odpovedal, že už pre ten pocit,“ vypovedala neskôr. Dotyčná totiž z incidentu vyviazla fyzicky nezranená. Vďačí za to predovšetkým jednému pre ňu dovtedy neznámemu mužovi.
Volal sa Michal Velíšek, mal 32 rokov, pracoval ako strihač pre televíziu Nova a práve prechádzal Karlovým námestím s ročnou dcérkou v kočíku. Keď spozoroval, že niečo nie je v poriadku, chcel dvadsaťročnému dievčaťu pomôcť. Lubina naňho kvôli tomu prakticky okamžite vystrelil. Oba vypálené projektily zasiahli Michala do brucha, jeden preletel cez, ale druhý mu nenávratne poškodil pečeň a obličku. Sanitka ho stihla odviezť do nemocnice, ale tam vážnym zraneniam podľahol.
Zabijak utiekol a ďalšie tri týždne sa ukrýval v Klánovickom lese. „Jediné miesto, ktoré som svojim spôsobom dôvernejšie poznal, bolo okolie Klánovíc a Šestajovíc, tak som sa rozhodol zakopať tam,“ povedal kriminalistom, keď ho nakoniec predsa len dopadli.
Stalo sa to síce na stanici metra Čierny Most, ale Lubina ich k svojej zemľanke doviedol. Išlo o obyčajnú dieru v lesnej pôde, ktorú zakryl vekom z konárov a tmavého igelitu. Vnútri mal okrem potravín aj nôž a bajonet. „Schovával sa ako štvaná zver,“ zhodnotil to vtedajší veliteľ pražskej mordparty Josef Lottes.
„Svojho činu ľutoval, pri výsluchu aj plakal. Otázkou je, či bola jeho prejavená ľútosť pravdivá, alebo len účelová,“ uviedol po zatknutí vyšetrovateľ Pavel Rosák.
Tá ho koniec koncov sprevádzala prakticky po celý život. „Pokiaľ ide o možnosť resocializácie, tak som sa vyjadril skepticky, skôr pesimisticky,“ zaznelo na súde z úst jedného zo znalcov. Vrah Michala Velíška, ktorý mal v čase spáchania hrdelného zločinu v krvi dve a pol promile alkoholu, dostal najskôr 23 rokov natvrdo a odvolací súd verdikt na konci novembra 2006 ešte o dva roky sprísnil.
Pôda nasiaknutá krvou
Tieto dva prípady ani zďaleka nie sú všetky. Dnešná prírodná rezervácia sa rozkladá na území 287 hektárov, vďaka čomu sa v nej dá nerušene ukryť. To, v spojení s lokáciou na okraji českého hlavného mesta s 1,4 miliónmi obyvateľov, spôsobilo, že pôda je nasiaknutá krvou.
Okrem vyššie spomenutých vrážd bol v lese 5. februára 1880 lesný úradník Hubert Diviš, ktorého tu pripomína pieskovcový pomník. Vrahom bol tunajší známy pytliak Václav Škorpil z Blatova. 11. júna 2014 bol v lese zastrelený amatérsky hľadač kovov Denis B. Páchateľom bol vykrádač domov Oldřich Konrád, ktorý si v lese ukrýval svoj lup.
Najhoršia z udalostí sa udiala len nedávno. 15. decembra 2023 tu bol zastrelený otec s dcérou v dojčenskom veku, prípad súvisí s masovou streľbou na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity o necelý týždeň neskôr.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.