Zákony týkajúce sa zákonnosti sexuálnej práce sa na celom svete líšia. Ako píše BBC, v Belgicku bola táto špecifická profesia dekriminalizovaná v roku 2022 po vlne protestov počas pandémie covidu. Je však legálna aj v krajinách ako Grécko, Nemecko, Turecko či Holandsko.
Napriek tomu doteraz nikdy neboli ustanovené žiadne oficiálne zamestnanecké práva a zmluvy. Podľa nového zákona v Belgicku ale budú mať sexuálne pracovníčky nárok na oficiálne pracovné zmluvy, zdravotné poistenie, dôchodky, materskú dovolenku a nemocenské dávky.
Svetovo jedinečný zákon
K sexuálnym pracovníčkam sa bude pristupovať rovnako ako k zamestnancom v akomkoľvek inom profesionálnom odvetví. Ale zatiaľ čo sexuálne pracovníčky a obhajcovia tvrdia, že zákon ich urobí bezpečnejšími, kritici tvrdia, že normalizuje priemysel, ktorý čelí problémom, ako je obchodovanie s ľuďmi, vykorisťovanie a zneužívanie.
„Je to radikálne a je to najlepší krok, aký sme doteraz kdekoľvek na svete videli,“ povedala pre BBC Erin Kilbride, výskumníčka z Human Rights Watch. „Potrebujeme, aby sa každá krajina uberala týmto smerom.“
Ženy, ktoré pracujú v tomto odvetví, vysvetlili, že vďaka zákonu sa budú cítiť bezpečnejšie a budú mať väčšiu kontrolu. „Musela som pracovať, keď som bola v deviatom mesiaci tehotenstva,“ vysvetlila Sophie, sexuálna pracovníčka v Belgicku. „Týždeň pred pôrodom som mala sex s klientmi.“
Chvála aj kritika
Ak by bol vtedy platný zákon o pracovných právach, mala by nárok na materskú dovolenku ako pracovníci v iných odvetviach. „Nemohla som si dovoliť prestať, pretože som potrebovala peniaze,“ dodala.
Victoria, prezidentka Belgickej únie sexuálnych pracovníčok (UTSOPI), ktorá predtým dvanásť rokov robila eskort, vysvetlila: „Ak neexistuje zákon a vaša práca je nelegálna, neexistujú žiadne protokoly, ktoré by vám pomohli. Tento zákon dáva ľuďom nástroje na to, aby sme boli viac v bezpečí.“
Iní však naznačujú, že nový zákon je „nebezpečný“. Julia Crumière, dobrovoľníčka belgickej mimovládnej organizácie Isala, ktorá podporuje sexuálne pracovníčky na ulici, argumentovala: „Je to nebezpečné, pretože normalizuje povolanie, ktoré je vo svojom jadre vždy násilné.“