Záber z filmu HostelSony
StoryEditor

Hostel mal byť pôvodne dokument. Tvorcovia sa po rokoch vyjadrili aj ku kritizovanému vyobrazeniu Slovenska v horore

Miroslav Kamody02.11.2024., 13:00h

Keď prišiel horor Hostel do kín, išlo o medzinárodný škandál. Jeden zo slovenských poslancov dokonca tvorcom odkázal, že ho film urazil, rovnako tak ako všetkých Slovákov.

Lajkuj Brainee.sk na

Keď sa Hostel v roku 2006 dostal do kín, rýchlo sa stal jedným z najdiskutovanejších filmov na planéte. Film sleduje dvoch priateľov, ktorí sa vydajú na svoj životný výlet naprieč Európou, aby ich nakoniec na Slovensku uniesli a brutálne mučili bohatí sadisti.

Ako píše portál LadBible, mnohí znechutení kritici ho v tom čase označili za mix tvrdého „porna s mučením“. Aj napriek kontroverzii ide takmer 20 rokov od uvedenia filmu režiséra Eliho Rotha za kultovú klasiku. Ten v rozhovore pre portál prezradil, že film nerobia strašidelným samotné brutálne scény, ale skutočnosť, že sa to môže naozaj stať.

image

Pre tvorcov je Slovensko tajomným miestom. Možno si ani netušil, že tieto scény v známych hororoch sa natáčali u nás

Veľa inšpirácie k filmu totiž pochádzalo z mrazivých udalostí v reálnom svete – a z jednej neuveriteľne znepokojujúcej webovej stránky. Roth začal na filme pracovať v čase, keď sa v amerických médiách začali šíriť zábery amerických vojakov zneužívajúcich irackých väzňov vo väznici Abu Ghraib.

Brutálne zábery na internete

Jedna z fotografií ukazovala nahého väzňa, ktorého americký únosca držal na vôdzke, ďalšia pyramídu nahých väzňov s škeriacimi sa americkými vojakmi. Objavili sa obvinenia z násilia a sexuálnych útokov, pričom správa Červeného kríža podrobne uvádzala zneužívanie, ktoré sa „rovnalo mučeniu“.

Približne v rovnakom čase mladý režisér narazil na „hlbokú pavučinu, kde ste mohli zaplatiť peniaze, aby ste vedeli, aké to je niekoho zabiť“. Webová stránka tvrdila, že za poplatok 10-tisíc dolárov môžeš ísť do Thajska, vstúpiť do miestnosti a streliť niekoho do hlavy. Obeť sa k tomu zrejme prihlásila dobrovoľne, pričom časť poplatku pripadla ich zúfalým rodinám.

„Táto myšlienka bola taká mrazivá,” hovorí Roth. „Pomyslel som si: ‘Môžete o tom natočiť dokument?‘” V roku 2006 Roth pre Dread Central povedal, že svoj výskum dostal do slepej uličky, keď bol požiadaný, aby zadal informácie o svojej kreditnej karte, aby sa dostal na stránku vraždy.

„Aby som sa dostal ďalej, musel by som poskytnúť osobné informácie a myslím si, že títo ľudia zabíjajú ľudí, aby sa živili.” Namiesto toho sa uspokojil s naratívnym celovečerným filmom – obsadenie Jaya Hernandeza a Dereka Richardsona do úlohy nešťastných priateľov z univerzity – inšpirovaný jeho desivými zápletkami v najtemnejších zákutiach internetu.

Hovorí nám: „Hovoríme o chorých veciach, ktoré ľudia s peniazmi robia tajne. Vtedy to vyzeralo ako: ‚Bože, toto sa naozaj deje?‘“ A dnes ironicky dodáva, že Hostel teraz vyzerá ako dokument.

image

Silvia Šuvadová v Rýchlo a Zbesilo, Rytmus v Smrtonosnej pasci. Títo Slováci si zahrali po boku hollywoodskych hviezd

Kritika od Slovákov

Nie každý však jeho tvorivé úsilie ocenil. V recenziách snímku kritizovali BBC či New York Times, no zďaleka najtvrdšími kritikmi sme boli my - Slováci. Práve tu sa totiž film odohráva. Niektorí slovenskí politici boli znechutení a zároveň pobúrení zobrazením ich krajín vo filme ako nerozvinutých, chudobných a nekultúrnych krajín trpiacich vysokou kriminalitou, vojnami a prostitúciou.

Riešilo sa aj to, že dobrá povesť našej krajiny bola poškodená a cudzinci budú mať pocit, že ide o nebezpečné miesto. BBC svojho času informovala, že slovenské turistické združenie pozvalo Rotha na plne zaplatenú cestu do našej krajiny, aby videl, že ju netvoria spustnuté továrne, getá a deti, ktoré zabíjajú pre žuvačku.

Urazený poslanec

Poslanec SDKÚ-DS Tomáš Galbavý vtedy povedal: „Som urazený týmto filmom. Myslím si, že všetci Slováci by sa mali cítiť urazení.” Roth mu však dal najlepšiu možnú odpoveď: „Američania ani nevedia, že táto krajina existuje. Môj film nie je geografickým dielom, ale jeho cieľom je ukázať Američanom neznalosť sveta okolo nich.” Okrem toho dodal, že aj napriek sérii Texaský masaker motorovou pílou ľudia do Texasu stále cestujú.

K slovenskej kritike sa vyjadrila aj herečka Jennifer Lim, ktorá vo filme stvárňuje postavu Kany, jednu z obetí mučenia. „Je to natočené z amerického pohľadu. Rozumiem, odkiaľ prichádzajú tieto kritiky. Ale na konci dňa tam predsa len ide o určitú umeleckú licenciu.“

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/zabava/filmy, menuAlias = filmy, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. december 2024 15:37