Aby sme túto časovú os porovnali, pred 100-tisíc rokmi sa mamuty stále pohybovali po Zemi počas doby ľadovej, zatiaľ čo prví ľudia migrovali v drsných podmienkach, pričom mnohí zomreli. Ako píše portál Unilad, nikto z nás nevie, ako bude vyzerať svet o 100-tisíc rokov - dokonca je možné, že dovtedy ľudstvo Zem definitívne opustí.
Ale ak tu zostaneme, konečne budeme môcť vstúpiť do podzemného tunela vo Fínsku, kam sa žiadny človek nebude môcť pozrieť približne 4-tisíc nasledujúcich generácií. Fínsko totiž postavilo prvú geologickú hrobku na svete, kde plánuje pochovať vyhorené jadrové palivo.
Takmer pol kilometra pod zemou
Hoci to znie desivo, krajina zbiera chválu z celého sveta s tým, že Fínsko je „vzorom pre celý svet“ pre udržateľné skladovanie jadrovej energie.
„Prehliadka v Onkalo, ktorá leží 450 metrov pod zemou, kde vidieť tunely vytesané v skale, v ktorých sa uchováva vysoko rádioaktívny odpad na 100-tisíc rokov, ma zrazu znervózňuje,“ píše novinárka BBC Erika Benke, ktorej ponúkli prechádzku po tejto hrobke.
V roku 2025 bude definitívne uzavretá pred svetom a 100-tisíc rokov do nej nevpustia žiadnych ľudí. Ide o najväčší projekt tamojšej organizácie odpadového hospodárstva Posiva, ktorá vysvetlila svoje plány umiestniť vyhorené palivo do vodotesných nádob, ktoré by sa potom umiestnili do geologického úložiska Onkalo.
Pozor na rýchlosť
Nachádza sa v juhozápadnom Fínsku v blízkosti jadrovej elektrárne Olkiluoto. Benke vysvetlila, ako musela prejsť cez turniket pri bezpečnostnej bráne, kým naskočila do auta, ktoré šoféroval jej sprievodca.
„Jazda trvá 15 minút jazdy dolu k servisnej stanici Onkalo, ktorá leží 437 metrov pod zemou. Keď sa 4,5 kilometra dlhý tunel začína vlniť, vidíme štandardnú dopravnú značku pre obmedzenú rýchlosť 20 kilometrov za hodinu. Na stene tunela sú v pravidelných intervaloch zelené značky, ktoré označujú, ako ďaleko sme od povrchu.“
Benke pokračovala vo vysvetľovaní toho, že tunel bol úzky a ponúkal miesto len pre jedno auto, a ako sa kanistre s jadrovým odpadom „dostanú do servisnej oblasti vo výťahu, ktorý vedie priamo dole z enkapsulačného závodu na povrchu“.
Odpad si prevezmú robotické vozidlá
„Keď sa tu začne skladovať vyhorené palivo, kanistre budú spustené z tejto výťahovej pristávacej plochy nižšie do depozitného tunela, kde ich vyzdvihnú robotické vozidlá, aby ich odviezli do vertikálnych depozitných otvorov – miest ich posledného odpočinku,“ pokračovala.
„Ukázali nám demonštračný depozitný tunel. Jeho vchod je oveľa tmavší ako servisná oblasť a podlaha je nerovná a mokrá, miestami zablatená. Steny sú holé skalné podložie, ktoré sa leskne vo svetle baterky,“ dodala na záver. Zvyšok však už od budúceho roka pre nás zostane navždy záhadou.