Ďalší pohľad na jadrový test Crossroads Baker, 1946.Wikipédia/
StoryEditor

Navštívil najnebezpečnejší ostrov sveta: Bikini Atoll. Miesto, kde vykonávali jadrové testy, pobyt na ňom je povolený iba na 3 hodiny

Sarah Dobiašová29.11.2024., 13:00h

Američan Tom Earnshaw, ktorý sa rozhodol vzdať sa mestského života a presťahovať sa na malý ostrov v Karibiku, sa po rokoch plánovania konečne dostal na jedno z najnebezpečnejších miest na Zemi. Ostrov Bikini, známy svojou nebezpečnou rádioaktivitou, bol dejiskom 23 jadrových testov USA a dnes je považovaný za jedno z najnehostinnejších miest na planéte.

Lajkuj Brainee.sk na

Američan Tom Earnshaw, známy na TikToku ako @vagabondartist, opustil svoj pôvodný život v USA v roku 2022 a presťahoval sa so svojou partnerkou na malý ostrov Utila pri pobreží Hondurasu, aby žil jednoduchý život. Po štyroch rokoch plánovania a príprav sa mu však podarilo dosiahnuť svoj veľký cieľ, navštíviť jediné miesto, ktoré sa radí medzi najrádiaktívnejšie na svete: ostrov Bikini Atoll.

Ostrov Bikini, známy tiež ako Bikini Atoll, sa nachádza v Tichom oceáne a bol vybratý americkou vládou ako miesto pre jadrové testy po druhej svetovej vojne. V rokoch 1946 až 1958 tu bolo vykonaných 23 jadrových testov, vrátane najväčšieho výbuchu v histórii USA, testu Castle Bravo z roku 1954, ktorý mal silu viac než 15 megaton TNT, teda viac ako dvojnásobne silnejšiu, než sa pôvodne predpokladalo.

Historické jadrové testy a následky pre ostrov Bikini

Počas týchto testov bola celá miestna populácia, pôvodne čítajúca 167 ľudí, nútená opustiť ostrov. Americká vláda tvrdila, že presídlenie je pre dobro ľudstva, no v skutočnosti to znamenalo katastrofu pre miestnych obyvateľov. Po skončení testov sa vláda pokúsila vrátiť niektorých pôvodných obyvateľov späť na ostrov v 60. rokoch, ale po niekoľkých rokoch sa zistilo, že voda a pôda na ostrove sú stále vysoko rádioaktívne. Potraviny, ktoré sa na ostrove pokúsili dopestovať, boli nejedlé, a obyvatelia čelili zvýšeným výskytom zdravotných problémov, ako sú spontánne potraty, genetické abnormality a predčasné úmrtia novorodencov. Po mnohých rokoch žalôb dostali pôvodní obyvatelia od vlády kompenzácie vo výške 75 miliónov dolárov, a ďalších 90 miliónov dolárov bolo vyčlenených na čistenie rádioaktívnych zvyškov.

image

Na Zemi existuje miesto, ktoré zabíja do 50 minút. Jazero v Rusku má rádioaktivitu ako Hirošima

Ostrov Bikini dnes: Opustené budovy a nebezpečná rádioaktivita

Dnes je Bikini Atoll stále neobývateľným miestom, ktoré je nebezpečné pre akúkoľvek dlhodobú ľudskú prítomnosť. Podľa Earnshaw a jeho videí, ktoré zdieľa na TikToku, je ostrov stále vysoko rádioaktívny. Počas jeho návštevy bola povolená len trojhodinová exkurzia. "Musíme žiť na lodi, pretože ostrov je príliš rádioaktívny na to, aby sme tam zostali dlhšie," povedal v jednom z videí. Všetky budovy, ktoré tu zostali po testoch, sú opustené, pričom niektoré sú stále vybavené, ako keby sa ľudia z miesta okamžite vytratili.

Dôsledky jadrových testov

Rádioaktivita ostrova bola taká vysoká, že aj potraviny, ktoré sa na ňom pokúsili dopestovať, sa stali nebezpečnými na konzumáciu. "Kokosové orechy sú jedným z hlavných dôvodov, prečo pôvodní obyvatelia nemohli zostať na ostrove," vysvetlil Earnshaw. "Radiácia, ktorá bola tri metre pod zemou, sa dostávala do stromov a do kokosu, a nakoniec sa dostala do stravy." Okrem kokosových orechov bola kontaminovaná aj väčšina ďalších plodín.

Dnes je Bikini Atoll považované za svetové dedičstvo UNESCO a slúži ako pamätník studenej vojny a obdobia po prvej ére jadrových testov. Na ostrove sa stále nachádzajú pozostatky amerických vojenských budov, jadrových prístreškov a ďalších zariadení, ktoré boli postavené pre potreby testov. Aj dnes tu občas na obmedzený čas pobývajú menšie skupiny opatrovateľov, ktorí strážia ostrov, no vždy len na krátke obdobie, aby sa predišlo nadmernému vystaveniu rádioaktivite.

Ostrov Bikini je dnes varovaním pred nebezpečenstvom jadrových zbraní a pripomienkou poškodenia, ktoré jadrové testy môžu spôsobiť nie len prírode, ale aj ľudským komunitám. Pre ľudí ako Tom Earnshaw však stále predstavuje miesto, ktoré je zároveň fascinujúce a desivé.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
07. december 2024 12:02