
Archeológovia identifikovali miesto starovekej bitky na území dnešného Iraku porovnaním historických záznamov s odtajnenými snímkami z amerických špionážnych satelitov. Ako píše CNN, vedci z Durhamskej univerzity v Spojenom kráľovstve a University of Al-Qadisiyah v Iraku tvrdia, že našli miesto bitky pri al-Qadisiyyah, ktorá sa odohrala v rokoch 636 alebo 637 nášho letopočtu.
Nemohli tomu uveriť
„Myslel som si, že toto je dobrá šanca na to, aby som sa to pokúsil nájsť,“ povedal Deadman. Ako prvý krok nakreslil na mapu sériu kruhov pomocou vzdialeností uvedených v historických záznamoch a potom sa bližšie pozrel na oblasti, kde sa prekrývali na satelitných snímkach.
Deadman povedal, že bol „otrasený“, keď našiel pevnosť a dvojitú stenu spomínanú v záznamoch. „Nemohol som tomu uveriť,“ povedal. Tím vo výskume publikovanom v magazíne Antiquity tvrdí, že bitka sa odohrala asi 30 kilometrov južne od Kufy v provincii Najaf, pričom Deadmanovu analýzu podporili aj výskumy v Iraku.
Zásadná bitka
V bitke pri al-Qadisiyyah menšia arabská moslimská armáda porazila oveľa väčšiu silu zo Sasanianskej ríše, ktorá dominovala v regióne. Po niekoľkých neúspešných pokusoch to bolo ich „prvé skutočne významné víťazstvo“ v pokusoch expandovať mimo Arábie, povedal Deadman.
„Bol to kľúčový moment v histórii,“ povedal. Oblasť je teraz poľnohospodárska pôda, vysvetlil Deadman. Veľká časť 9,7-kilometrového múru bola zničená alebo začlenená do poľnohospodárskych území a zdá sa, že miesto starovekej vojenskej základne v al-‘Udhayb bolo zničené, dodal.
Chcú zachrániť, čo sa dá
Ďalej výskumníci plánujú zmapovať to, čo zostalo, a vykonať archeologické prieskumy, hoci plány na výlet do tejto oblasti boli pozastavené kvôli napätiu na Blízkom východe. Mustafa Baig, lektor islamských štúdií na Univerzite v Exeteri, ktorý sa nezúčastnil výskumu, označil nález za „veľmi dôležitý“.
Baig pre CNN povedal, že moslimská armáda zvíťazila, napriek tomu, že čelila značnej presile, vďaka kombinácii statočnosti a brilantnej stratégie. „Rozhodujúca bitka predznamenala koniec Sasanianskej ríše a expanziu moslimského územia do Mezopotámie, Perzie a ďalej,“ dodal.