V Nemecku dnes oficiálne začal platiť zákon čiastočne legalizujúci konzumáciu konope na rekreačné účely. Pri tejto príležitosti pre teba máme základné údaje o štátoch a územiach sveta, ktoré povoľujú rekreačné užívanie či predaj marihuany.
Marihuana sa získava z konope. Najmä vďaka psychoaktívnej látke THC (tetrahydrocannabinol) má analgetické účinky, pomáha napríklad ľuďom s roztrúsenou sklerózou zmierňovať svalové napätie a triašku a osobám s Tourettovým syndrómom znižuje frekvenciu tikov. Uľavuje aj ľuďom po chemoterapii väčšou chuťou do jedla a znížením pocitu nevoľnosti.
Na medzinárodnej úrovni bol obchod s marihuanou a hašišom prvýkrát obmedzený revíziou Medzinárodného dohovoru o ópiu z roku 1925 (platná od roku 1928). Sprísnenie priniesla Jednotná konvencia o omamných látkach z roku 1961 (účinná od roku 1975).
Začalo to v Holandsku
V roku 1976 Holandsko legalizovalo držanie malého množstva marihuany, čím umožnilo zrod slávnych coffee shopov - kaviarní, v ktorých sa dajú legálne v malom množstve kúpiť ľahké drogy. Do Holandska to prilákalo okrem iného množstvo turistov. Predaj a pestovanie konope vo veľkom je ale v krajine stále nelegálne.
Koncom minulého roka v Holandsku začal pokusný projekt s legalizáciou spotreby a výroby marihuany. Výroba tejto látky a jej predaj bol povolený v dvoch mestách na juhu krajiny a projekt by sa časom mal rozšíriť aj do ďalších oblastí. Cieľom štúdie je zistiť, aké dopady má legalizácia marihuany na zdravie a kriminalitu.
Rekreačné užívanie marihuany je k dnešnému dňu legálne v deviatich krajinách sveta - Uruguaji, Kanade, JAR, Mexiku, Thajsku, na Malte, v Luxembursku, Gruzínsku a už aj v Nemecku.
Legalizáciu chceli zablokovať
Po februárovom súhlase nemeckého Spolkového snemu otvorili cestu k liberalizácii v marci aj nemecké regióny v Spolkovej rade. Rokovania boli ostro sledované, pretože spolkové krajiny vedené konzervatívnou vládou chceli pôvodne legalizáciu zablokovať. Dospelí ľudia v Nemecku budú môcť mať doma až 50 gramov konope a pestovať tri rastliny pre svoju potrebu. Vznikať môžu aj pestovateľské kluby.
Komerčný predaj na rekreačné užívanie je legálny v Kanade, Thajsku a Uruguaji. V Spojených štátoch je na federálnej úrovni marihuana ilegálna. Jej užívanie na rekreačné účely bolo doteraz povolené v 24 štátoch, dvoch teritóriách a vo washingtonskom federálnom dištrikte.
V Austrálii je na federálnej úrovni rekreačné užívanie marihuany tiež nelegálne, povolené ale bolo v Teritóriu hlavného mesta Austrálie. V roku 2013 povolil Uruguaj ako prvá krajina sveta pestovanie, užívanie aj predaj marihuany. Zákon vstúpil do platnosti 6. mája 2014. V júli 2017 sa v krajine začal voľný predaj marihuany v lekárňach pod štátnym dozorom.
Kanada, Gruzínsko aj JAR
Prvou krajinou zo skupiny vyspelých štátov G7, ktorá povoľuje úplnú spotrebu a výrobu konope, sa v októbri 2018 stala Kanada. Kanaďania si môžu zakúpiť marihuanu v obchodoch či si ju objednať po internete od výrobcov s príslušnou licenciou.
V júli 2018 Ústavný súd v Gruzínsku označil všetok postih za užívanie marihuany aj bez lekárskeho predpisu za neústavný, čím fakticky legalizoval rekreačné fajčenie drogy. Predaj a držanie marihuany vo väčšom množstve ale v krajine zostáva naďalej trestným činom.
Užívanie a pestovanie marihuany pre vlastnú potrebu a v súkromí zlegalizoval v septembri 2018 tiež ústavný súd v Juhoafrickej republike. V decembri 2021 sa Malta stala prvou európskou krajinou, ktorá do svojej legislatívy včlenila legalizáciu pestovania a užívania marihuany na vlastné účely a rekreačné účely.