Ukrajina sa má stať jedným z najväčších výrobcov zbraní na svete. Na tento účel bude založená aliancia, ktorej základom je deklarácia doteraz podpísaná už 38 zbrojárskymi firmami. Na otvorení prvého medzinárodného fóra obranného priemyslu v Kyjeve to v piatok povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.
„Našou prvou úlohou je zvíťaziť v tejto vojne a vrátiť nášmu ľudu trvalý a hlavne spoľahlivý mier. Túto úlohu splníme. Vďaka našej spolupráci s vami, s väčšinou sveta,“ povedal Zelenskyj.
Moderný obranný priemysel
Prioritou je podľa Zelenského vytvorenie moderného obranného priemyslu. Rakety, drony a delostrelecké granáty sa budú vyrábať v spolupráci s poprednými spoločnosťami.
Väčšinu vojenskej techniky chce Ukrajina v budúcnosti vyrábať sama a na tento účel zriadi špeciálny fond. „Fond sa bude dopĺňať prostredníctvom dividend zo štátnych aktív a ziskov z predaja skonfiškovaných ruských aktív,“ povedal Zelenskyj.
Zdôraznil, že novozaložená aliancia bude rešpektovať a chrániť medzinárodné právo, ako aj bezpečnosť, a to nielen Ukrajiny, ale aj každého štátu na svete.
Viac ako 250 firiem
Na fóre v Kyjeve bolo zastúpených 252 zbrojárskych firiem z Nemecka, USA, Veľkej Británie, Francúzska, Turecka, Švédska, Českej republiky a z ázijských krajín, ako aj Austrálie.
Aliancia obranného priemyslu je vnímaná ako odpoveď Kyjeva na deklarovaný cieľ vojny, ktorú Rusko rozpútalo na Ukrajine, a tým je jej demilitarizácia, konštatovala agentúra DPA.
Slovenská účasť
Minister obrany SR Martin Sklenár absolvoval v piatok 29. septembra v ukrajinskej metropole Kyjev okrem vystúpenia v paneli konferencie DFNC1 aj bilaterálne rokovania s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským, ako aj so svojím náprotivkom, ukrajinským ministrom obrany Rustemom Umerovom. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva obrany SR.
ukrajinský prezident vyzdvihol všetku pomoc, menovite najmä dôležité rozhodnutie o poskytnutí 13 stíhacích lietadiel MiG-29 v čase, keď to Ukrajina urgentne potrebovala. Súčasťou diskusie boli aj možnosti ďalšej podpory vrátane oblastí s potenciálom zapojenia spoločností slovenského obranného priemyslu, najmä v odmínovaní, ale aj v ďalších oblastiach.
Rokovanie s ukrajinským kolegom - ministrom obrany Rustemom Umerovom bolo venované najmä aktuálnej situácii na bojisku a tiež aktuálnym potrebám ukrajinských ozbrojených síl, vrátane vojenskej pomoci, výcviku a ďalších foriem podpory.