Vladimir PutinReuters/Sputnik
StoryEditor

Špeciálna filmová operácia? Putin nariadil nakrúcanie a premietanie filmov oslavujúcich vojnu na Ukrajine z pohľadu Ruska

TASR28.08.2023., 11:30h

Ruské úrady ohlásili kampaň zameranú na zvýšenie produkcie filmov glorifikujúcich vojnu, ktorú Moskva vedie na Ukrajine. TASR o tom informuje podľa pondelkovej správy agentúry AP.

Lajkuj Brainee.sk na

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil ministerstvu kultúry, aby v ruských kinách zabezpečilo premietanie dokumentárnych filmov o „špeciálnej vojenskej operácii”, ako Kremeľ nazýva svoju rozsiahlu vojenskú agresiu voči susednej Ukrajine.

Ministerstvo už doposiaľ pri prideľovaní štátnych financií na filmy uprednostňovalo témy ako „hrdinstvo a nezištnosť ruských bojovníkov” na Ukrajine a „boj proti moderným prejavom nacistickej a fašistickej ideológie”, z ktorých Putin nepravdivo obviňuje ukrajinské vedenie, píše AP.

image

Užitoční idioti slovenskej politiky. Pripomeňte si, aké vyjadrenia mali tesne pred ruskou inváziou Fico, Blaha či Danko

Dobre platená propaganda

Výška štátnych financií, ktoré môžu tvorcovia ruských filmov využiť, je tento rok vyššia, než kedykoľvek predtým a predstavuje až 30 miliárd rubľov (približne 320 miliónov dolárov).

Ruský filmový kritik Anton Dolin to označil za „zlomyseľný systém, v rámci ktorého je štát hlavným a najbohatším producentom v krajine”. Všetky filmy musia okrem toho získať licenciu na premietanie od ministerstva kultúry, takže „mechanizmy cenzúry” fungujú aj pre tých, ktorí žiadne peniaze od vlády neberú.

image

Vladimir Putin

Reuters/Sputnik

Začalo to už s anexiou Krymu

AP pripomína, že kremeľské naratívy začali do ruských kín prúdiť už po nelegálnej anexii ukrajinského Krymského polostrova v roku 2014. V ruských štátnych médiách boli v tom čase mohutne propagované dva štátom dotované snímky. Išlo film Krym z roku 2017, ktorý ospravedlňoval obsadenie polostrova Moskvou a obsahoval zábery, na ktorých Ukrajinci údajne brutálne bili či zabíjali svojich krajanov.

Druhou zo spomínaných propagandistických snímok bola štátom financovaná romantická komédia, ktorá propagovala údajný blahobyt obyvateľov anektovaného Krymu pod vládou Ruska. Ani jeden z týchto filmov sa nestal kasovým trhákom, uvádza AP.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
26. február 2024 09:11