Trosky z ponorky Titan z dna oceánu neďaleko vraku Titanicu vykladajú z lode Horizon Arctic na móle kanadskej pobrežnej stráže v meste St. John‘s v kanadskej provincii Newfoundland.  Paul Daly/Tasr
StoryEditor

Experti pravdepodobne našli v zničenej ponorke Titan ľudské pozostatky. Spolu s troskami ich podrobia analýze

Michal ČiernikTASR29.06.2023., 09:00h

Experti asi objavili ľudské pozostatky v troskách zničenej miniponorky Titan, ktorá implodovala pravdepodobne 18. júna v ťažko prístupnej oblasti severného Atlantiku, keď sa pokúšala dostať k vraku potopenej lode Titanic.

Lajkuj Brainee.sk na

Trosky Titanu priviezli v stredu záchranári do prístavu St. John‘s, metropole kanadskej provincie Newfoundland a Labrador. Na základe ich analýzy budú môcť experti zistiť príčiny implózie tejto sedemmetrovej ponorky, pri ktorej zahynulo všetkých päť členov jej posádky. Oznámila to v stredu americká pobrežná stráž (USCG), informuje TASR citujúc zo správ agentúr DPA a AFP.

Pobrežná stráž, ktorá vedie vyšetrovanie, má v úmysle dôkazy previezť do prístavu v USA, a následne ich podobriť ďalšej analýze. „Dôkazy poskytnú vyšetrovateľom z viacerých medzinárodných jurisdikcií rozhodujúce poznatky o príčine tejto tragédie... Ešte stále je potrebné vykonať značné množstvo práce, aby sme pochopili, čo viedlo ku katastrofálnej nehode Titanu, a zaistili, že sa podobná tragédia nezopakuje,“ uviedol hlavný vyšetrovateľ americkej pobrežnej stráže, kapitán Jason Neubauer.

Trosky sa nachádzali 3810 metrov pod hladinou

Trosky lokalizovala diaľkovo ovládaná ponorka vypustená z lode Horizon Arctic, patriaca spoločnosti Pelagic Research Services. Nachádzali sa 3810 metrov pod hladinou vo vzdialenosti 488 metrov od vraku Titanicu, kam dopadli po tom, ako ponorku zničila implózia. Príčiny nehody sa snaží objasniť americká pobrežná stráž v spolupráci s vyšetrovateľmi z Kanady, Francúzska a Spojeného kráľovstva.

Ponorku Titan vlastnila a prevádzkovala spoločnosť OceanGate Expeditions so sídlom v americkom meste Everett v štáte Washington. Ponorka samotná však bola registrovaná na Bahamách. Loď Polar Prince, z ktorej ponorka vyrážala, je registrovaná v Kanade. Obete pochádzali z Anglicka, Francúzska, Pakistanu a Spojených štátov. Prevádzkovateľ ponúkal výlety miniponorkou za štvrť milióna amerických dolárov na osobu. Implózia miniponorky Titan vyvolala obavy o bezpečnosť podmorských prieskumných ciest prevádzkovaných súkromnými subjektmi.

Na ponorke mal byť aj najúspešnejší youtuber

Jeden z najúspešnejších youtuberov na svete MrBeast, vlastným menom Jimmy Donaldson, pravdepodobne unikol istej smrti. Podľa portálu antiyoutuber.cz dostal totiž pozvánku, aby sa zúčastnil výpravy, ktorá sa v ponorke vyberie k troskám Titaniku na dno Atlantického oceánu. Nie je síce isté, či išlo o pozvanie na výpravu, ktorej členovia nedávno tragicky zahynuli v oceáne, je to ale viac než pravdepodobné. Donaldson o tom informoval na svojom Twitteri, kde zverejnil snímky obrazovky, ktorá túto informáciu potvrdzuje. Donaldson ale neoznámil, či sa naozaj jednalo o výpravu, ktorá havarovala v hlbinách oceánu.​

Donaldson sám bol z celej situácie veľmi zaskočený. Ku konverzácii, ktorú zdieľal na svoj Twitter, totiž pridal veľmi šokujúci popis. „Začiatkom tohto mesiaca som bol pozvaný, aby som išiel ponorkou k Titaniku. Povedal som, že nechcem. Je to celkom desivé, že som tam mohol byť,“ píše Donaldson na svojom Twitteri. Pokiaľ sa teda naozaj jednalo o pozvanie na výpravu, Donaldson má naozaj veľké šťastie.

 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
27. september 2023 00:29